zo'n lange traditie gekend. Op de Klooster laan stond een ander armenhuishet behoorde tot de R.K.kerk die in die tijd Pastoor Foppe tot herder had. Dit huis 'het kloosterhad drie kamers en werd grotendeels door echtparen bewoond. Dit huis heeft kleurrijke inwoners (sters) gehad. De bekendste was vrouw Huipenzij kon kollen! (hekserijHet arme mens kon hier zelf echter niets aan doen ,want op een kwade dag was zij 'gekold'. Wat was de oorzaak? In het dorp dicht hij de R.K.kerk, woonde Jantje Mooijzij dreef daar een nering, een winkeltje waar je veel zaken op religieus gebied kon kopen, maar ook profanere artikelen zoals haarwater tegen luizen. Jantje was nogal be hept met een intense beleving van het evangelie. De dorps genoten noemden dat godsdienstwaanzinIn die tijd sprak toverij en hekserij bij velen sterk tot de verbeelding. Maar.... er was bij Jantje gestolen, en dat was natuurlijk dui velswerk. Zij moest en zou dan ook weten wie door de duivel verleid was. Dat kon alleen maar met behulp van Onze Lieve Heer! Voor Jantje stond vast, dat van de aanwezigen in haar winkel er één de dader moest zijn. Voor de winkel nu la gen tegelséén van die tegels lichttezij eruit en tekende eeii kruis in het zand. Zij bepaalde dat de eerste de beste die haar winkel zou verlaten de dief was. De ongelukkige was vrouw Huipen, ze kwam in de winkel tot ontdekking dat ze haar port.emonna.ie was vergeten en ging naar huis om hem te halen. Voor Jantje was dit het teken'. Door de teken des kruizes had de duivel geen greep op deze vrouw, want geen geld bij zich hebben was maar een list. Nu stond het vast, die arme vrouw Huipen was gekold! Want hoe kon het anders, dat al<st haar man zat te kaarten en zij erbij zat, hij won, en als ze er niet bij was, hij verloor? Het kwam zo ver dat de boeren geen werk meer hadden voor Huipen want zijn vrouwKinderen durfden zelfs niet meer voorbij 't Klooster als het sche merde en vooral voor de zwarte kat van vrouw Huipen had men een heilig ontzag. Een ander gebouw voor armoedzaaiers was de 'kazerne'. Het stond op de zodenkrocht, aan de linkerzijde van het begin van de HoogegeestHet was ge bouwd door Ten Have, een ondernemer die meer van deze bakstenen paleizen in ons 26

De Groene Valck - Akersloot | 1984 | | pagina 26