Duur, scheen deze Pastoor, maar wat hij deed blijkt nu nog solide.Ken ner van muziek en liefhebber van goede kerkzangbracht Pastoor het koor op hoog peil, en zondags na de vespers, leerde hij het volk zingen en bracht zo lust tot dei~i zang aan. Hij was veel en ging graag op reis en gunde dat anderen ook graag. Dit laatste moest ik eens en niet tot mijn genoegen ondervinden. Dat kwam zo: Een der onderwijzers vroeg me een middag vrij van school, was daar een billijke reden voor geweest, dan had ik toegestemd. Maar de reden was: hij kreeg theegasten'k Snapte niet dat de man zoiets durfde vragen en weigerde dus. Maar buiten mij urn ging de onderwijzer naar Pastoor en schreef mij een briefje, dat hij verlof had van heeroom, dus kwam hij niet op school. Ik was woest: 's Avonds stevende ik naar de pastorie om mijn beklag te doen. "Ja, jong 'k heb niet nagedacht'k wilde niet nee zeggen, omdat ik zelf van gasten en uitgaan houd, maar ik wist niet dat jij den onderwijzer geweigerd, had vrij te nemen, dus geen verlof meer zonder beider goedkeuring" Weiger na zo'n oprecht peccavi (Lat. ik heb gezondigd, red) eens te absolveeren? Met opgestoken zeil naar de pastoriemaar met gestreken zeil huiswaardsBij mijn zilveren huw- 1ijksfeest was Pastoor een der grootste medewerkersom dat te doen slagen. 'L Speet mij zeer, toen voor den Pastoor een benoeming naar Amsterdam kwam. Pastoor van Baaren, was de opvolger. Blozend en sterk van gestel, gaf hij zich blijde aart het parochiewerk. De tijd; het eerste oorlogsjaarhad de Pastoor niet mee, alles werd schaars en duur.Nu had deze herder één gebrek:erg op de penning te zijn. Dat kan zijn goede kanten hebben, maar de Pastoor had vijftig jaar eerder geboren moeten zijn, want de lonen en salarisen in die tijd,* 1916, wilde hij gaarne halveren, of minstens met 25% verminderendat was z.i. voldoende. Toch was Pas toor mild voor de armen, en onderhield met liefde zijn moeder, die erg verander lijk van natuur was, dan hier, dan daar in een gesticht of bij familie. Ge kondt 's morgens, 's winters of 's zomers, zo vroeg niet ter kerk gaan of Pastoor liep 14

De Groene Valck - Akersloot | 1984 | | pagina 14