"Pastoorde wijn smaakt naar inkt, en de sigaar maakt mij onpasselijkk moest maar gaan". Dat afscheid was kort, nooit hadden we een woord met elkaar gehad, en nu zooiets, en van eer; onderwijzerszoon! Nauwelijks een kwartier thuis en met mijn vrouw het teleurstellend onderwerp besprekende, werd er geklopt en.... daar was Pastoor "Jelui kijken ook niet vrolijk!" was heerooms woord en na eni ge glossen en anecdoten ten beste te hebben gegeven konden we de lach niet weer staan en de atmosfeer was tamelijk gezuiverd."Juffrouwr"zo zei onze herder,"we moesten samen eens praten, met dien man is het onmogelijkdie windt zich te veel op". Dat was volkomen waar. Toch had ik dien avond geen beter advocaat kun nen hebbenja praat maar eens met een onderwijzersvrouwgezegend met acht kin deren, over de Zv/itiserséén vrouw is vaak duizend mannen te erg. Verwonder u dus niet dat Pastoor binnen een half uur de vlag streek en de bisschoppelijke sa larisregeling zonder weglating van enig artikel werd vastgesteld Vierde Pastoor zijn verjaardagwelk feest in de school met zang voordrachten en tractatie altijd werd meegevierddan was Pastoor bij zijn komst door enige bruidjesdie bloemen strooiden of een ruiker aanboden reeds inge haald. Dan stroomden de tranen van aandoening en Pastoor was zo aangedaan, dat zelfs de jeugd ermee verlegen zat. Dan was zijn dank zeer groot. Pastoor Colla volgde hem op. Dien herder zag ik met allerlei ver wachtingen komen. Toen Pastoor Colla zijn schoolplichtige leeftijd had bereikt, was ik zijn onderwijzer en zal hij stellig wel eens zijn straf hebben opgelopen want het was een druk ventje. En nu was hij mijn rechtstreekse patroonHoe zou dat gaan? Nu het ging boven alle verwachtingzo amicaal mogelijk en toch op de gewenste afstand. Als ik enige verlangens had vlotte dat niet altijd, maar als ik pastoors moeder, die bij hem thuis was in de arm nam, duurde het niet lang meer of het lukte. Pastoor Colla was wat noemt "een dure Pastoor"Hij liet de ramen in het priesterkoor uitbreken en door grote gebrandschilderde vervangen, de hekken aan kerkhof en overtuin en ook voortuin aanbrengen of restaurereneen serre in de pastorie en andere verbeteringen aanbrengen 13

De Groene Valck - Akersloot | 1984 | | pagina 13