en uitkomend op het einde van de Hoogegeest. Verder langs oude dijkendie dienst deden als zeewering en door de Binnengeesterpolder en de Zwartedijkspol- der. Rondom Akersloot was moeras en bos. Langs Lamoor liep ter rechterzijde een pad naar Boekei. Deze ruigen of paden zullen als tussenpad of verbindingspad gediend hebben. Ook de Rommeldijk en de Hoornselaan stammen uit die tijd. Tus sen de beide meren, de Boekelermeir en de Scharmeir bevond zich de landtong die ten westen van Boekei lager werd en eindigde in grote rietvelden en kreken. In deze omgeving werd het slot Boekei gebouwd omstreeks 1100 en vol gens de overleveringen moet het een fraai slot zijn geweest. Hoewel geen van de schrijvers uit de oudheid het heeft gezienVolgens hen was het slot midden in het water gebouwd en verbonden twee dijken het met het vasteland. Een dijk liep in de richting van Heiloo en de ander in de richting van de heuvelrug waarop het gehucht Boekei was gelegen. Er bestaat een schets van JStellingwerf waarop het kasteel van Boekei staat afgebeeld. Het is een groot en fraai slot met mooie torens en bijgebouwen. Deze schets is echter geheel ontsproten aan de fantasie van de tekenaar, die volgens Mr. J.W.Groesbeek die het boek 'Middel eeuwse kastelen van Noord-Hollandschreefallerlei kastelen op bestelling te kende en een'Aartsvervalserwordt genoemd.Op de tekening van het kasteel van Boekei bevindt zich zelfs een 16e eeuws trapgeveltjeRedJ In dit ridderslot moet in het jaar 1200 Diederic van Boekei gewoond hebben. In dat jaar wordt zijn naam genoemd in een vredesverdrag tussen Holland en Brabant. Ook komt zijn naam voor bij de beëindiging van een geschil dat tus sen de Abt en de Heer van Egmond was gerezen. Hij was dus wellicht van een oud adellijk geslacht en hoorde bij de vooraanstaande persoonlijkhedenzowel aan het grafelijk hof als bij de geestelijke heren der abdij. Dieder ic VII was Graaf van Holland en in 1190 zijn vader Floris. 111 opgevolgd, die tijdens de kruistochten in Klein-Azië aan de pest was gestorven. Ook in 1226 lezen wij de naam van een der Boekeler ridders, nl. Gijsbert Boekei, die o.a. de open brieven van de Heer van Wassenaar mede-onder tekende. 9

De Groene Valck - Akersloot | 1983 | | pagina 9