HET RIDDERGESLACHT VAN BOEKEL Wanneer wij onze speurtocht gaan houden in de geschiedenis!laden naar bouwstoffen voor een artikel over het kasteel van Boekei, wordt er een geduldi ge oplettendheid gevraagdHet is moeilijk om uit de half uitgewiste sporen en enkele brokstukkenoverblijfselen bedolven onder het stof der eeuwen, een toon baar geheel naar voren te brengen. Maar de Akerslootse geschiedenis zal niet volledig kunnen zijn, wanneer Boekei met zijn waterburcht ontbreekt.Wij moeten ver terug om de oorsprong der Boekeler burcht te vinden. Beiden vinden hun oor sprong zeker in de eeuwenlange strijd van Kennemerland onder de hollandsche gra ven, tegen de erfvijandde vrijheidlievende West-Friezendie eerst tegen 1300 totaal was uitgestredenIn de tijd der kruistochten werd het Boekeler Slot ge bouwd. Omstreeks 1350 of iets eerder is het reeds van zijn adellijk geslacht be roofd en vervalt de heerlijkheidsleen weer aan de grafelijkheidHet geslacht is door oorlogen of andere oorzaken uitgestorvenhet slot verviel tot een ruine en is aan de vergetelheid prijs gegeven. Het Boekei van die dagen Kas wel van een ander aanzien en uiterlijk dan dat van heden.Tussen de Scharmeir (Schermerhet grote meer dat in 1635 be dijkt werd en de Boekelermeer dat in 1580 is ingepolderdlag een zeer lange landtong met zandweg, die zich uitstrekte van de Alkmaarsche Omval, het Zeglis tot aan de Sluis. De grote watervloeden zoals die van 1170, die de leengoederen van Heer Hugo van Akerslootin de Waard en in het Geestmerambacht onder het water bedolven, had op deze Schermer duinen geen vat gekregen.Deze zandgeest was bedekt met bossen en bospaden liepen vanaf de Hoorne 't Schouw) kronkelend langs de Schermeroever over Lamoor naar Boekei, zoals van de Kanaaldijk nog te zien is. (de oude Hooche oosterweg.Er was ook een pad van de dorpsterp waar zich tussen de huizenrijen de dorpskerk bevond, langs de Wester-Hoochedijk die ook de Schoudijck werd genoemd. Dan was er de Waterzijdwars door het land 8

De Groene Valck - Akersloot | 1983 | | pagina 8