LOURENS VEER VERVOLG) e wees Jacob Hendriksz Boender was in het armenhuis ondergebrachtmaar er door de voogden uitgehaaldZe wilden hem onder hun onmiddellijk toe zicht hebben en het zo met Jacob proberendie "sedert eenige tijd met een zekere halsterrig en kwaadaardig opzet was "bezogt geweest, welke haar genoodzaakt hadden hem bij hun in huys te "nemen, thans tot dien uyterste was gekomen, dat niemand bij hem al- "leen, jaa zelfs zijn eigen niet was toevertrouwd" Zij verzoeken hem weer onder hun wettelijk opzicht als "Weesmeesteren" te stellen. Maar met deze opvoedkundige en zielkundige puzzle wisten de goede mannen zich opnieuw en destemeer geen raad.Een maand later waren ze alweer bij Schout en Schepenen, voor hun pupil. "Zij vezoeken om hem in 't verbeterhuys te Alkmaar te brengen voor 100,-,- plus de kleederen, bed en scheerloon. Er wordt 120,-,- voorgeschoten uit de dorpskasdaar geen gerede penningen voorhanden "zijn van zijn goederen" Maar het verbeterhuis gaf ook geen uitkomstna veel heen en weer ge praat en een verzoek om verzachting van de straf, wordt besloten hem naar Sint- Maarten over te brengen.Aan de chirurgijn zal gevraagd worden, hem toe te die nen wat volgens hem voor herstel nodig is. In juli 1790 kreeg deze uitbesteding zijn beslag, maar eerst moest het verbeterhuis betaald worden en daar was geen geld voor! Jacob Boender zou dan ook nooit naar Sint-Maarten zijn overgebracht voor herstel, als de Schout niet had voorgesteld zelf het geld voor te schieten Op 4-8-1790 besloten de Schepenen"onkosten voor Jacob Boender komen voor de armenkas" Het was een zorgelijke tijd, armoede vierde hoogtij. Pieter Voormeer echter wist als "bulleloper" voor de armenkas een bedrag van 127:12;- bij el- 4

De Groene Valck - Akersloot | 1983 | | pagina 4