geweest van deze verkoop.Maar in 1854, de stad Alkmaar is dan langer dan een eeuw in het bezit geweest van de Heerlijkheidverkoopt men het recht aan Jan Dil uit Zaandam. Kennelijk wist ook de stad Alkmaar niet het juiste ge bruik te maken van dit recht en wilde ze het graag kwijt, want de regenten van Akersloot verkochten de Heerlijkheid aan de stad Alkmaar voor tienduizend gulden maar Jan Dil kocht het bijna voor een appel en een ei. En hiermee maakte hij de merkwaardige stap van sigaren naar paling, een stap die ogen schijnlijk geen enkel verband met elkaar heeft, tenzij men tusseii het roken en gerookt worden enig verband wil zien. De nieuwe 'Heer' verhuisde van Zaandam naar Akersloot en hoewel hij een invloedrijk man had kunnen zijn in het bestuur van ons dorp is het niet waar schijnlijk dat hij zich met bestuurlijke zaken heeft bezig gehouden. Het is vrijwel zeker dat hij al zijn krachten heeft gewijd aan het vissen op de Lange- meer en het verhandelen van die vis. Toen Jan Dil in Akersloot kwam wonen werd het bedrijf in Zaandam een filiaal. Dil hield zich niet alleen bezig i met de handel in NederlandVan de Voorzaan uit voeren zijn snelzeilende aal-aken naar Londen. Hij stichtte zijn eerste filiaal in de Engelse hoofdstad op een vlot in de Theems. Later ging het bedrijf over naar Battle Green Road dat zijn zoon Piet beheerde. In deze zaak kon men vooral specialiteiten op het gebied van aal kopen. In de Londense vishallen kregen ze de beschikking over een ruimte voor het plaatsen van tanks voor levende aal. De zeilschepen van Jan Dil haal den ook aal uit Denemarken en deze werden ook naar Londen vervoerdFrankrijk kreeg kikkers uit Nederland(Piet Dil dreef in Londen zijn zaak samen met zijn vrouw de Zaandamse Sijtje Vens. In 1891 kwam zijn schoonzuster als meisje van 14 op vakantie in Londen en is daar meteen gebleven tot haar 21ste. Om streeks 1903 floreerde deze zaak niet meer zo best en ging Piet met zijn vrouw terug naar Zaandam. De Londense zaak werd later door een neef van Piet, Willem Dil overgenomen. Ansje van Elburg-ter Horst. 30

De Groene Valck - Akersloot | 1983 | | pagina 30