FAMILIE-KRONIEK: DE FAMILIE DIL Ie bladert in het plakboek van de familie Dilkomt al gauw tot de ont dekking, dat er over die familie al heel veel geschreven is. Voor veel lezers van de "Groene Valck" zal het dan ook niet allemaal nieuw zijn, maar aan de andere kant zullen er ook veel zijn, die weinig of niets van deze familie weten. De vereniging "Oud-Akersloot" heeft geprobeerd alle ge gevens te verzamelen om zo voor iedereen een interessant artikel te maken. Het verhaal begint in 1854, in Zaandam. In dat jaar vestigde zich ene Jan Dil in Zaandam, hij kwam uit Oostzaan en begon een sigarenwinkel op de Ho- gendam. Maar hij pachtte ook de sluizen, dievoor dat de Wilhelminasluis werd gebouwd, de Voor-en Achterzaan met elkaar verbonden. Deze pacht hield in dat hij houder werd van het visrecht ter plaatse. Later kocht hij het visrecht van Akersloot.Hiermee werd hij 'Heer van Akersloot' een titel die toekwam aan die gene die eigenaar werd van de Ambachtsheerlijkheid Akersloot. Dat 'heerlijkheid' heeft niets met 'heerlijk' maar alles met 'heer' te maken. Met die Heerlijkheid is het als volgt gegaan-, in 1700 werd ze ingevolge een resolutie van de Staten van Holland en West-Friesland verkocht aan de regenten van Akerslootdie kenne lijk zelf de voorrechten die verbonden zijn aan zo'n Heerlijkheid niet onaan trekkelijk vonden.Die voorrechten waren er vele o.a. het recht van de wind, het recht tot het aanstellen van de schout of burgemeesterhet recht tot het aan stellen van een predikanthet recht van het veer o.a. van het dorp Akersloot naar de overkant, de SchermeerVele van die rechten zijn in de loop der tijden veranderd. Gebleven is het recht op de visserij in de gemeente Akersloot. De huidige eigenaar Teun Dil mag zich als eigenaar van de Heerlijkheid Akersloot nog steeds met recht 'Heer van Akersloot' noemen.In 1730 echter zagen de regen ten van Akersloot geen brood meer in dit visrecht en ging de Heerlijkheid in eigendom over aan de stad Alkmaar. Waarschijnlijk was geldgebrek de oorzaak van 29

De Groene Valck - Akersloot | 1983 | | pagina 29