DE OUDE KNEGT (verslag van de opgravingen) undering eerste standaardmolen. De derde fundering waarop gestoten werd, was van een kleinere standaard molen en deze bevond zich iets naar het noorden opgeschoven, onder de andere funderingen. Daar er van de geschie ^5* denis van deze molen niets bekend was, zelfs de Molenstichting wist hier niets van, terwijl die alle archieven betreffende de molen hebben nagelopen nemen wij aan dat deze van voor 1580 is. Waarschijnlijk is deze molen in 1573, tijdens het beleg van Alkmaar door de Spanjaardenafgebrand Wij komen tot deze conclusieomdat aan de buitenkant van de molen, iets onder dezelfde grondlaag resten van verbrand hout, diverse verbrande hand-ge smede spijkers e.d zijn aangetroffen. Tevens werd aan de binnenzijde op deze grondlaag een zilveren munt aangetroffen uit de 15e eeuw.De beschrijving is als volgtgroot. Philips de Schone 1493-1496 Holland Koper/zilver legering. Deze fundering lag 75 cm. onder de bovenrand van de fundering van het achtkant EindconcusieDe eerste korenmolen die in Akersloot heeft gestaan is ver moedelijk in de 15e of begin 16e eeuw gebouwd, het materiaal voor deze funde ring zou afkomstig kunnen zijn van het toen al tot ruïne vervallen kasteel of versterkte boerderij aan het huidige Kerkmeer onder de gelijknamige bebouwing daar. (zie A.A.v.d.BergAkersloot door de eeuwen heen.) Deze molen is vermoe delijk in 1573 door de Spanjaarden gebrandschat tijdens het beleg van Alkmaar. In 1580 nemen de Kerkmeesters samen met de schout en schepenen van Aker sloot de beslissing tot het bouwen van een korenmolen. Deze molen heeft dienst gedaan tot 1817 waarop sloop volgde. In 1817 wordt voor het eerst gesproken van de "Oude Knegt" In 'Duizend Zaanse Molens' vindt men het volgende rijm:

De Groene Valck - Akersloot | 1983 | | pagina 26