Den eersten tijd was er bij mij alles opgezet om orde te krijgen; die kwam gaandeweg en daardoor ook gelegenheid om onderwijs te geven. Anderhali jaar heb ik toen voortgesukkeld en naar vermogen mijn krachten besteed. Nadat de rijkssubsidie was afgekomen, kreeg ik onmiddellijk een onderwij zer van bijstand. Deze persoon, kersvers van het examen, toonde aangeboren ga ven van onderwijskunst te bezitten. Zes jaar werkten wij samen, prettig en met succes, al werkte dat éérie lokaal storend. Pastoor Muller had sindsdien emeri taat gevraagdDe opvolger pastoor Foppe toonde gauw niet enthousiast te zijn over de lokaliteit en zinde op verbeteringEchter eischten andere zaken eerst onderhoud. In 1896 waren pastoor Foppe's plannen gereed, goedgekeurd en werden ook uitgevoerdTwee lokalen werden bijgebouwden daar het aantal leerlingen voldoende was gestegen, kwam er ook een leerkracht bij. Nog altijd was een leemte in het onderwijshet onderwijs in de nuttige handwerken voor de meisjes werd nog altijd door onbevoegde krachten gegeven Pastoor van de Deyl, de opvolger van pastoor Foppe wist toen een leerkracht ver trok, deze mannelijke kracht door een onderwijzeres met acte nuttige handwerken te vervangen, zoodat het onderwijs voor de vrouwelijke jeugd meer practisch werd en zo tot zijn recht kwam. Zo liepen de jaren tot 1913. In dit jaar opperde pastoor Co 11a het plan voor geheelen nieuwbouwvoor school en huis. Bij een persoonlijk bezoek aan den vicaris-generaal kreeg pastoor Colla de raad die plannen in de portefeuille te houden, en aan zijn opvolger over te laten.Nog het zelfde jaar kwam de op volger; pastoor van Baarenen die voelde veel voor de plannen van pastoor Colla. Maar de oorlog brak uit, alle materialen stegen geweldig in prijs, en bovendien wat zou er kunnen gebeuren? In 1923 zag pastoor zijn wensch in vervulling gaan, de school werd ver nieuwd, en in verband met het aantal leerlingenhet personeel met één leer kracht aangevuld. Toen eens een mannelijke leerkracht vertrok, daagde na adver teren geen onderwijzer op, ei; werd de vacature door een onderwijzeres aangevuld 24

De Groene Valck - Akersloot | 1983 | | pagina 24