De meelmolen was sinds een tiental jaren geen dorpsbedrijf meer. Toen de eigenaarmolenaar Dirk Sprongzijn molen moest laten herstellen en daartoe onmachtig was, sprak het dorpsbestuur op 2-9-1789 met goedvinden van de Ambachtsheren borg voor hem, voor 1400die de molenaar bij Corn.J. Visser in Limmen kon lenen. Door deze borgspreking zal later de molen weer gemeente-eigendom worden, daar de molenaar het niet uithouden kon in onze verarmde banne. Maar er waren meer zaken die de aandacht vroegenbehalve de zorg voor de scholen, met hun armelijk bestaan en immer wisselende meestersin de Woude en Boekei, was er ook de zorg voor armen, wezen en ouden van dagen.Het schijnt dat de herberg"St.Jacob" in de Kerkbuurtdie indertijd als armenhuis door de armenvoogden was ingerichtdoor de gemeente was overgenomen.Het oude gebouwwaarvan in 1600 al sprake was, werd een last voor de armenkasDit ge schiedde op 20-10-1793 en reeds in voorjaar 1794 werd het met een ander ver waarloosd armenhuisje op Startingaan de verver (schilderPhilip Haubert overgedaan. In 1798 wordt het weer terug gekocht voor f 100,-,-In die jaren bezaten de armenvoogdenvolgens een officiële opgave, een eigen "Godshuis" In 1801-1802 staat "St Jacob" voor 't laatst vermeldvoor reparatie of af braak Onder toezicht van Schout en Schepenen vielen ook de door hen aangestelde voogden van de weeskamerHoe men een patiënt behandeldelaat het volgende voorval zien: "Het betreft de wees Jacob Hendriksz Boender, die de behandeling ondervond volgens de manier en opvatting van die dagen, toen men krankzinnig heid enz. als een vorm van boosaardige gemoedsstemming beschouwde en met mid delen als tuchtiging en opsluiting moest afstraffen en verbeteren. De jongen was ondergebracht in het armenhuismaar er door de voogden uitgehaaldze wilden hem onder hun onmiddelijk toezicht houden. Wordt vervolgd. Jacob Zweeris.

De Groene Valck - Akersloot | 1983 | | pagina 8