"in of buijten huijs zal worden bevonden en zes stuijvers bij diegee- "ne welke een pijp, die niet is voorzien met een behoorlijke pijpe- "kop, langs de wegen of op andere plaatsen in de jurisdictie van "Akersloot zal hebben gegaan, gestaan of gereeden van welke boetens "de helft zal genoten worden bij de Schout en de wederhelft bij die- "geen die de bekeuring doet, waartoe een ieder ingezeeten van Aker- sloot bij deze wordt geaualificeerd tot de bekeuring- aldus gearres- "teerd, op den Regthuize van Akersloot den 5e October 1791 en den "10 november 1791 gepubliceerd en geaffigeerd, bij mij, Schout "L.Veer. Niet zonder redenen werden Schout en Schepenen "de vroede vaderen" genoemd Na 1825 (vernieuwd 1837) moest de boete aan de gemeentekas komen. De nieuw benoemde Schout kreeg al direct de voor hem gereserveerde plaatsen, als Dijkgraaf en Heemraad bij de St Aagtendijkde Nieuwendam en Schardam en de Hoogendam te Saardam, maar hij bleef aanvankelijk in Alkmaar wonen. Hoewel hij de administrateur der verponding en schotgelden en van depagtgarstwas en de revenuen ervan ontving, deden de Schepenen en ande ren het werk mogelijk voor een kleine vergoedingHendrik Leek meende dan ook, toen hij met Pasen 1791 tot Schepen werd benoemd, dat de gaarders van belastingen van dorp en polders bij de aanvaarding van hun taak, een cautie in geld moesten stellen. Dit voorstel werd aangenomen, vanaf 7 juni moesten 2 suffisante borgen' in den vervolge opgegeven worden. Daarom was het dat hij pas op 5 juli de eed aflegde. De Schepenen waren nu aan die borgstelling gebondenwat voor hen een grote last was.Er kwam een voorstel van president schepen Klaas Blokker, om de Schout te verzoeken in Akersloot te komen wonen, b.v. in mei 1792, dan kon hij met de baten die hij genoot ook het practisch werk op zich nemen, zoals het vroeger onder de oude Schout ook was geweest.De administratie had de Schout aan C.Heijnis in Alkmaar uitbesteed. De Schout

De Groene Valck - Akersloot | 1983 | | pagina 6