LOURENS VEER chout en Schepenen hielden toezicht op talrijke zaken het dorp, de pol ders, wegen en wateren aangaande. Op 13-9-1792 werden nog weer twee nieuwe polsstokken aangeschaft voor dit doel. Maar voor de Strammer schouw voldeden ze niet, want de Strammer was in die dagen nog een brede vaartocht. Ook de jacht op schadelijk wild werd gestimuleerdmen kwam regelma tig met gedode otters naar het Regthuisvoor de premie die er op stond, n.1. f 3:-:- per exemplaarHet waren o.a. Coen AdmiraalDirk Raboen en Jan de Haan die dit deden. Op 1-6-1793 komt Coen Blokker zelfs met 4 jonge ot ters aan. Ook eksternesten waren nog een voorwerp van verdelging en' uit rooi ing'. Op het tabakroken was een strenge keur, welke door iedereen nageleefd moest worden, vooral met het oog op de vele rieten daken van de huizen. Het is misschien wel aardig zo'n keur te vermelden: "Schout en Schepenen der Ambachtsheerlijkheid Akerslootin achting ge- "nomen hebbendedat met het tabak roken veeltijds door onachtzaamheid "brand wordt veroorzaakt-, en om daar zoveel mogelijk is, in te voorzien, "hebben daarom goed gevonden te keuren en te ordonneerengelijk zij "doen bij dezen, dat niemand in dezelve jurisdictie bij eenige brand- stoffen hoegenaamdmet een brandende pijp tabak zal moogen rooken 't zij in of buijten huijs, en verder dat niemand langs de wegen of "op andere plaatsen in de jurisdictie van Akersloot zal mogen gaan of "staan, of rijden, zonder dat de pijp met een behoorlijke pijpekop is "voorzienOp een boete van 12 stuijvers te verbeuren bij diegeenedie met een brandende pijp tabak bij eenige brandstoffen hoegenaamdhetzij

De Groene Valck - Akersloot | 1983 | | pagina 4