Westdijk richting Graft, waar de familie Groot toen woonde. In 1895 trouwde Matthijs Groot met een dochter van Valkering en er werd toen een nieuw voorhuis aan gebouwd. Het werd uitgebreid met twee prachtigegrote kamers met een aantal kasten voor de porceleinen en kristal len spulletjes in de ene kamer en nog twee bedsteden in de andere kamer. Als je de kamerdeur open deed, zag je weer een gang met nog weer een bedstee en gelijk opzij was een heel knus en gezellig kamertje met enkele gebruiksvoor werpen. De boerderij bestaat dus uit twee vierkanten. Verder is er ook nog een koegang en een stal, die allebei keurig netjes met matten belegd waren met in het midden een beun met een loper. De stallen waren geblikkemanust de onderkant van de muren werden bestreken met glimmend zwarte teeren met zand en schelpen opgelegd. Verder stonden er nog wat ouderwetse spullen, zo als een voetenwarmer voor in het rijtuig als je op zondag naar de kerk ging want in die tijd was er nog geen NZH met zijn bussen en strippenkaarten. Maar daar werd verandering in gebrachten hoe'.Onder bisschop Angenent is er toen in de Schermer een katholieke kerk gebouwd, wat een grote vooruitgang was voor de mensen in de Schermer, want voor die tijd moesten zenaar Akersloot naar de kerk. Als het mooi weer was in de zomer, was dat geen ramp. Je ging zowat voor je plezier, maar o wee als het winter was, dan moesten ze er heen ondanks ijzel, sneeuw en glibberigheid; een koude bedoening. Onze gastvrouw had zelfs nog een bord, waar Napoleon van heeft gegeten tijdens een doorreis naar Den Helder. En toen kregen we de pronkkamer te zien.Nee maar! Als je daar binnenkomt, sta je werkelijk versteld. Zo mooi als dat er uit ziet en wat vreselijk gezelligmaar lieve help, wat een werk om dat allemaal netjes te onderhouden'. Om dat bij te houden mag je wel de hele dag met de stofdoek lopen te wapperen en dan nog eens met de wrijfwas om alles te laten glimmen. Met een lekker kopje thee werd er nog even heel gezellig gepraat over vroe ger. Mevrouw Groot heeft een briefje, dat al honderd jaar oud is en waarop

De Groene Valck - Akersloot | 1983 | | pagina 29