EEN BIJDRAGE VAN DE WERKGROEP "ARCHIEFONDERZOEK" Op dinsdag 25 mei 1982 zijn mevrouw L.KerssensM.Nijman en H.Kaandorpde archiefwerkgroepnaar de oude boerderij geweest van mevrouw Groot in de Zuid Schermer, omdat daar nog een ouderwetse schelpenstal was en daar wilden ze graag een foto van maken ten behoeve van de tentoonstelling van de Toer-in die op 29 juni geopend zou worden in de Hervormde Kerk. Ze gingen vliegend voor de wind en aangezien het daar een grote open polder is, mochten ze blij zijn dat er geen zijwind was want dan waren ze misschien al le drie de sloot ingewaaidwat wel enige opschudding veroorzaakt zou hebben. Toen ze in de Zuid Schermer aankwamen, stond mevrouw Groot al achter de ra men te wachten en ze wenkte meteen dat ze achter om moesten komen.Toen ze over de boerenwurft achter aan waren beland, werden ze door haar heel harte lijk ontvangen. Ze werden meegetroond naar een grote ouderwetse keuken waar ook nog een antiek, gemetseld fornuis stond met een koperen as la. Alleen was het wel noodzakelijk om de prak meteen op te eten, want voordat je van de keuken in de woonkamer was, was het eten al koud. Dus lezers u kunt wel na gaan hoe groot deze afstand is. Deze boerderij dateert uit het jaar 1660 en is dus zo'n 320 jaar oud. In de ruime deftige gang hangt nog een oorkonde van de vader van de gastvrouw, Matthijs Groot, waar ze erg trots op is. Hij was van 1902 tot 1929 kerkmeester en daarbij is hij ook nog wethouder van Akersloot geweest. Deze MatthijsGroot was de kleinzoon van Gerrit Groot, die in 1799 werd geboren. In zijn jonge jaren kreeg Gerrit kennis aan Jacoba Dekker, een dochter van Jan Dekker, schipper in Akerslooten Grietje Klugt. Gerrit Groot en Jacoba Dek ker trouwden in 1816. Ze hadden slachtschapen voor de kanaalwerkers en boven dien hadden ze het jaagrecht langs het Noord-Hollandskanaal van Graftdijk tot Alkmaar. Gerrit had wel zo'n dertig paarden die, over het jaagpad lopend, de schepen voorttrokken en stonden in de grote stallen van de boerderij aan de

De Groene Valck - Akersloot | 1983 | | pagina 28