Eind 1700 verscheen er een nieuw dorpsfiguureen briefbesteller Zijn naam was Jan Leiding, hij bracht geschrevèn besluiten naar de Woude,want het was een woelige tijd en voorzichtigheid was ook in onze banne wel geboden. Er werd zelfs een Burgerwacht opgerichtwaarover we onder de datum 12-5-1788 het volgende kunnen lezen: "Aan Hendrik Wijntjes wegens schoonmaken der exercitie-geweeren "en diensten volgens quit f 26:15:- 24-5-1788 aan Hendrik Leek en Klaas Blokker (Schepenenwegens het terugbrengen der excercitie-geweren naar Hoorn, verteeringe en vracht f 10:2:-" Dat men volop prinsengezind was blijkt uit de volgende rekeningen Dirk Schouten ontvangt voor een nieuwe vlag f 14:10:-, Klaas Crom de timmermanechter, vroeg omdat hij deze op de hoge toren moest zettenliefst f 21:-:- Ook hield men de netheid van het dorp goed in het oog, want op 15-12-1788 moeten de lindebomen voor 't Regthuijs op 't Kerkpleingerooid wor den, 3 rijen ijpenbomen komen er voor in de plaats. Jan Kaptein op de Sluijs- buurt zal de bomen ,die een hindernis voor de buren vormenomhakken. Hij moet hiervoor een gift van f 4:-:- in de kas van de dorpsarmen storten. In april 1789 ontstond er een geschil dat zeer hoog opliep, zelfs Alkmaar, Heiloo en Limmen gingen er zich mee bemoeien.De bode was de burgers van Boekei, die paard en wagen hadden, gaan aanzeggen, dat zij op 23 april 1789 de Boekelerdijkde passaatweg naar Alkmaar, moesten opknappen. Er bestond hier voor een overeenkomst die dateerde uit 1725 en die inhield dat het dorp deze dijk moest onderhouden. Deze opknapbeurt gebeurde echter niet naar wens van de poldermeesters van de Klappolderiets noordelijker gelegen., zij waren bang dat het water over de dijk in hun richting zou lopen. Wordt vervolgd. Jac. Zweeris.

De Groene Valck - Akersloot | 1982 | | pagina 7