eten e.d. gebruikte men turf en hout, voor verlichting een soort olie. Bij de winteravond ging men vroeg naar bed, dan hoefden de lamp en de kachel niet te branden. Het verschil tussen rijk en arm was zeer groot. De rijke en voor name families hadden het voor het zeggen. Zij waren het die de wetten stelden en de toon aangaven^In een latere periode zou er door hen, ook in Akersloot die onrust ontstaandie de grote omwenteling in Europa te weeg bracht. Alles was vastgelegd met keuren en ordonnatieën. B.v. het kloklui den, turftonnenschulpvaartstooterpagtimpostenijk, waag, vissen en voge len, baggeren en spieren, kolven en klootslaanhuijsen en schuttenop de zon dagviering en begravenvaste tractementen en inkomsten. Ik zal u een klein idee geven wat men in die tijd zoal verdiende De Schout ontving f 120Dit salaris kreeg hij voor zijn werk als secretaris en gerechtsbodehierbij nog de revenuen van zijn Dijkgraaf- schap van alle polders, de inkomsten van bekeuringen en de veilinggelden De Schepenen ontvingen f 5,per jaar, alsmede hun inkomsten als heemraad van alle polders. De schoolmeester van het dorp ontving f165,de meester van de Woude echter f 45, en van Boekei f 15 De lopende bode Reindert Smit f25, De klokluider f 11,-- De dorpsdienaar Politiedezelfde Reindert:f 25,en zijn vrouw Antje Jansdrals vroedvrouw f 75,--. De Schepenen vergaderden in de dorpsherbergwelke kennelijk ge meente eigendom was. Casteleijn Klaas Egbertszdient in 1788 zijn jaarreke ning in:f 110,aan verteringheMen hield daar ook het Paasmaal der Sche penen, maar daar werd wel eens op besnoeidvooral wanneer de armen in de ge meente, wegens de heersende armoedezoveel uit de dorpskas moesten lenen.

De Groene Valck - Akersloot | 1982 | | pagina 6