3 Westenwold vertrok naar Batavia, nadat de koning een koeveelheid kaneel had gegeven om de onkosten te betalen, zoals voor de verovering dooi Westerwold en de drie ambassadeurs was overeengekomenKorte tijd later rezen de eerste moeilijk heden. 700 Portugezen uit Goa ivoren op de kuit van Ceylon geland en door de Singa- lezen aangevallen en vernietigd. 300 Portugezen uit Columbo, die in allerijl ter aaiitentie waren gezonden, ondergingen een zelfde lot. Ve geruchten gingen,dat de koning van de geitrande ichepen,24 zware en acht kleine kanonnen had buitgemaakt. Tevem een aanzienlijke hoeveelheid goudstukken. Ve koning had dit niet aan de Hol landen gemeld en dui de buit niet verdeeld, zoals in het verdrag was afgesproken. In augustusdat zelfde jaar moest Coiter zijn eente brief op poten al schrrjven. In die brief werd de koning met verschuldigde eerbied gevraagd zijn ver plichtingen na te komen. De hoeveelheid peper, kaneel en was stond in geen verhou ding met de verschuldigde hoeveelheid. Aan het eind der brief itond een kleine maar onmiskenbare bedreiging. "Wij vrezen dat de Nederlandse regering, de handelswaren die vanuit Ceylon gezonden worden onvoldoende vinden, daar ze de onkosten slechts gedeeltelijk dekken en dat we genoodzaakt zullen zijn, het werk hier, slechts half gedaan, moeten verlaten. Vat zou erg jammer zijn, mede omdat de goede God al onze vijanden waar ook ter wereld, bestookt en straft. Heden is voor Hem het gunstige moment om hen te omsingelen en totaal te vernietigen." Ve koning had een zeer effectief antwoord. Hij zweeg in alle talen. Wordt vervolgd. Am je van Elburg-ter Horst. Gedeelten uit dit artikel zijn vertaald en overgenomen uit "Ceylon literary regis ter. Volume 2".

De Groene Valck - Akersloot | 1982 | | pagina 61