Willem Jacobz. Coster, Een Akersloter van stavast. Midden 1980 stond onderstaand artikeltje in het Noord-Ho Handt Vagblad. Ve 32 jarige Joop Olgers uit Akersloot hee&t tijdens een wereldreis ontdekt dat ook op het eiland Sri Lanka, het voormalige Ceylon, de naam Akenloot voorkomt. Op het eiland in de Indische Oceaan tuimelde de Akenloter bijna om van verbazing toen liij het plaatje met de naam Akenloot zag. Olgen ontdekte dat in de zet tiende eeuw een Akersloots zeeman met zijn manschappen de Portugezen van het eiland verdreven had Ve nederzetting die daarna gesticht werd, kreeg de naam Akenloot. Olgen verblij&t momenteel nog op Sri Lanka. In een briefa aan zijn broer in het Noord- Hollandse Akenloot deed hij melding van zijn vindingen'. Enige tijd geleden kwam de broer van Joop Olgen, bij de redactie met een plattegrond en foto's van Ceylon en vroeg ofa we kier iets mee konden doen. Vat wilden we wel maan de gegeven waren te summier om een artikeltje aan te wijden_ en het was te interessant om niets mee te doen. Ik besloot om naar Willem Jacobz. Co-iter op zoek te gaan. Het archiefi van het Scheepvaart muzeum bleek een goede start want de jufrouw die daar werkte droeg zoveel gegeven aan dat de stapel boeken bijna niet meer te overzien was. In de meeste boeken stonden kleine stukjes van een regel o(> 10 maar in een boek stond zoveel over onze Willem Jacobz. Coster dat ik er een verhaaltje van kon schrijven. Hoe waar het gezegde 'Wie schrijdt die blij fat' is bleek nu, want Heer Willem schreef ellenlange brieven aan zijn superieur. Vreemd genoeg waren er in de archieven alleen engelse boeken die iets over Willem Jacobz. Coster schreven. Maar de oorspronkelijke brieven moeten nog ergens zijn en samen met de heer T. Vermeulen die de scriptie "Akersloot een zeevarend dorp" schreef hoop ik die nog op te sporen. 1b

De Groene Valck - Akersloot | 1982 | | pagina 51