Jan Blanken Jnnz. li een jonge man van nog geen twintig joon die In 1817 ket ont- wenp maakte voo>i de Nedeniandse itaat. Als men In Amstendam van deze plannen hoont, wit men dat het kanaal ook bevaanbaan li voon zeeschepen. Blanken li kien eenst tegen, maan Willem 1 stemt In met de wem en van Amstendam. Om- dat de economische belangen van Amstendam zo gnoot zijn, vnaagt Willem 1 van de stad Amstendam een bednag van 1 mltlloen gulden. Amstendam stemt toe. Ve totale kosten van het aanleggen van het kanaal becinoeg 11 mltlloen gulden. Als ook alle kostenbenaming en klaan zijn [en alles Is heet knap gehouden) wondt het stuk In 6 pencelen vendeeld en ten aanbesteding aangeboden. Nu begint het touwtnek- ken tussen de kleine aannemensAls Blanken met een deel envan akkoond gaat, houdt Willen 1 dit ween tegen omdat hij dit nog te daan. vindt. Wltlem 1 wacht op gnotene bezuinigingen. Van eindelijk bij de vlende maal stemt hij toe. Voon de pencelen 9 en 10, een stuk van 4 kltometen, dat loopt van de Boekelenwea tot aan het Akenslootse pontveen, heefit de aannemen Gennlt Huijskem de opdnacht ge-" knegen. Het Is nu begin mei 1822. Wat moet en nu pnecles gebeunen. Ve aannemens mogen kiezen tussen, het uitdiepen, doon- baggenen ofi gnaven. Baggeren mag een jaan extna kosten, maan uitgnaven Is goedkopen en neemt minden tijd In beilag. Ve sloten die tezamen het kanaal zullen vonmen moeten kien. en daan wonden venbneed en ovenal uitgediept wonden tot 5,56 el[5,60 meten) enden laag zomenpeil. Huljskens besluit tot het aanleggen van een dam en een hulpkanaal. Ve Schenmenningvaant kan daandoon wonden gnooggetegd en ultgegnaven. Ve begnotlng loos fil 175000,- Huljskens doet het voon &l 170000,- Nu dat vast staat stnomen uit alle nichtingen de anbeidens toe. Ze komen zelfis uit fniesland, Bnabant, Gnonlngen en Belgle. Zij die aangenomen wonden vinden ondendak bij de boenen In de stallen ofi In de zoetel keten zoetelketen zijn keten waan men dnank en eten kan venknljgen. ned. Vle In de zoetelketen mogen venblijven komen en nog het beste Want veel anbeidens hebben vnouw en eventuele kindenen meegenomen en de zoetelketen zijn het stevigst ge bouwd. Maan en zijn ook velen die In tenten moeten wonen. Hele tentenkampen nijzen uit de gnond. Voon de goedgelovige gemeente Akensloot Is het poldenvolk een noodzakelijk kwaad, dat ook beslist niet langen blijven mag dan stnlkt noodzakelijk is.

De Groene Valck - Akersloot | 1982 | | pagina 45