Ook in de zeevaant wanen Akenslotens actief,. Jacob Claesz. is de vnoegst bekende vnachtvaanden uit Akensloot. Hij maakte in 1547 twee neizen naan de Oostzee. Vanaf 1 547 tot 1731toen Connelis Knutjenaan als laatste schippen uit Akensloot doon de Sont voen, maakten Akenslotens, voon zoven bekend, 648 neizen op de Oostzee, Fnanknijk, Spanje, Pontugal, de Middellandse Zee, Anchangel, Gnoot- Bnittannie, Noonwegen, het WI C.-gebied en Azie. Ook was men actief in de walvisvaant. Ve vaant op Anchangei wat een specialisatie van de Akenslotens Bijna 70 van de 100 schippens uit dit donp voenen op Anchangei. Vaan. betaal den ze meestal met baan. geld, pnodukten als juchten( zacht nandleden)bont talk en potas Kapens Een ge vaan. op zee wanen de kapens. Vezen beloofden de beman ning van een schip, dat, als zij zich niet zou venzetten, zij niet tot slaaf zou wonden gemaakt. Echten veelal belandde men toch in de gevangenis in Algiens Om nu gevangenschap of slavennij te ontvluchten bekeenden venschiltende zee lieden zich tot de Islam en wenden moslim. Zo ook schippen Pieten Jansz. uit Akensloot. Veze Akensloten was in 1626 een van de voonnaamste kapenkapiteins en hij noemde zich: Haggi Mamij Rats. In dat jaar venscheen hij zelfs in de Maas, nadat hij uit een Fnans schip tabak had genomen. Vonpsbestuun. Ve schout en de schepenen zongden voon de nechtspnaak en het algemeen bestaan. Ook zagen zij enop toe dat tnansacties goed op papien kwamen en inden zij de belastingen. Ve secnetanis en zijn klenk hielden de administna- tie bij. Ve plaats waan dit gebeunde was het nechthuis. In 1681 stond dit in de Kenkbuunt. Om schout of schepen te wonden wend altijd een bepaald welstands - en of aanzienscnitenium gehanteend. Vaak wend dan ook een schippen tot schout of schepen benoemd. In 1654 vaandigden de Staten van Holland en West-Fniesland een bepaling uit, dat negenten henvonmd moesten zijn, of deze neligie op z"n minst gunstig ge- 11

De Groene Valck - Akersloot | 1982 | | pagina 21