Vat waren de wereldlijke pwstoors die wettig zijn gezonden door de kerkelijke overheid"Helaas is de bibliotheek niet bewaard gebleven, slechts een vijftigtal boeken heeft men van de ondergang kunnen redden.Ie werden in de tijd van pastoor Wils (1926- 1932terug gevonden op het zoldertje boven de pastonieschuur. Stenius was niet alleen geteerde hij was ook schrijver, hij vertaalde o.a. de verhan delingen van het "Allerheiligst Concilie van Trente dat in 1657 verscheen en meer dere herdrukken beleefde. Hij was aan deze vertalingen begonnen op aandringen van de Provicaris van het Haarlems kapittel, Leonardus Marius, om de tiet katholieken te laten zien wat de leer der kerk was.Hij schreef onder de schuilnaam "Ephesius" in 1656 voor de Apostolische Vicaris, Jacobus de la Torre, zijn verslag van de Hollandse Missie voor de Paus, en een apostolisch vertaalwerk van Joannes Barclay" voor de scheurmakers over de ware kerk, het geloof en de godsdienst. Pastoor Stenius was geen kamergeleerde. Hij was kier gekomen, zoals hij eens in een voorwoord heeft geschreven, voor de zware taak van de zielszorg en het op bouwen en bevestigen van een parochie,na de refomatie. "Terwijl ik hier dan mee bezigh waer op de ledige wijlen en poosjes, die ik in nijn schuldige, grooten ende waeren dienst had".Het was dan ook een zware taak. Ve 1500 zielen waren over een grote pa rochie verspreid met alle moeilijkheden na de reformatie. Maar hij kiveet zich bekioaam van zijn taak. Het Trouwboek laat ons een periode van 12 jaar zien Het begint in juni 1631 en eindigt onverwachts in juni 1643. In de periode waren er 127 huwelijken en 483 doopsels. Waarvan op Starting en Vierhuysen 23, de Kerkgheest 29, de Waterzij 5, ede' Hoog heest 7, de Sluysbuunt en Vam 43, Mcddelbuurt 16, de Molenbuurt 23, Kerkedsjck 14, Kerckbuutt 59, Boekei 20, Lamoor 36, Hoorne 22, Oost en Woude 125, Graftdijk 11, Sierop 23, Schermer en Schermerdijk 6, Cogermeer 3, Klein Vontgeest 3-, Marken 1 en 14 vreemdelingen. Vie vreemdelingen waren polderjongens en kioamen uit Ouderkerk, Heerenveen en Abcoude. Wordt vervolgd. Jac. Zweeris. 9

De Groene Valck - Akersloot | 1982 | | pagina 17