7 De Bisschoppelijke- en Gerechtelijke archieven zijn niet doorgewerkt, daarvoor kwam hij tijd te kort. Voor hen die zich geroepen voelen, ligt nog wat werk te wachten. Vooral de gerechtelijke archieven kunnen nog heel wat aardige (of onaardige, zo u wilt!) zaken aan het licht brengen. Na de oorlog werd alles wat hij opgetekend had. gepubliceerd in 'Sursum corda'. dat was bij de terugkeer van de persvrijheid. Eerder al is bij stukjes en beetjes de geschiedenis van Akersloot opgetekend. Van Olefïen beschrijft ons dorp al, naar gegevens van Dirk Butter, een oude man, die hem verteld van wat hij vroeger ge hoord had van oude mensen. Dit is in de 17-e eeuw. Claes Bruin in z'n Noord-Hollandsche 'Arkadia in 1732. Van hem is de rijmelarij; 't Is Akkersloot, nu van zijn glans beroofd". H. Soeteboom beschrijft het nog weer eens in zijn 'Zaanlands Arkadia', ook in 1700. hij schrijft over de Edelen en de "oorsaake des naams Aakersloot". Pastoor van Baaren, beschreef bij het 50-jarig bestaan van de katholieke kerk, in een kort geschrift de geschiedenis; voor zover hem bekend, uit de parochie archieven. Later doet Pastoor Wils ook nog pogingen het een en ander op papier te zetten. De Hervormde Predikant Joh. P. van Mullem heeft zich ook verdiept in onze historie. Hij is gekomen tot de uitgave van drie boekjes. Hierin wordt in telegramstijl, een gedeelte van de dorpsgeschiedenis behandeld. Pastoor van de Berg hoopt dat door de oprichting van de vereniging "Oud-Akersloot", die dingen die er nog zijn en/of gevonden gaan worden, op verantwoorde wijze geconserveerd zullen worden. Hij vindt het een verheugende ontwikkeling dat zovelen belangstelling tonen. J. Zweeris.

De Groene Valck - Akersloot | 1981 | | pagina 8