Ten geleide Pastoor AA van de Berg. Bij het verschijnen van de eerste "Groene Vaick" wil Pastoor AA van de Berg zich ook aansluiten om een 'ten geleide' te schrijven. Helaas is het hem niet mogelijk om zelf de pen ter hand te nemen, zodat na een gesprek met hem een samenvatting het gevolg is. Geschiedenis, heeft altijd zijn belangstelling gehad, dat begon al op de lagere school en later op het Seminarium. Bijbelse Geschiedenis, de Romeinen en de Middeleeuwse geschiedenis waren zijn sterkste kant. Tijdens zijn pastoraat in Lisse en Heerhugowaard was het hem niet mogelijk zijn liefhebberij weer op te nemen. In Alkmaar echter kon hij aan de slag, er moest een eeuwfeest gevierd worden, de Kapelaan van de Berg moest daarvoor de archieven doorwerken. Dat was koren op zijn molen! In Akersloot waar hij Pastoor werd, kon hij het niet laten zijn parochianen van zijn bevindingen op de hoogte te stellen. Hij maakte gebruik van een parochieblaadje waar hij periodiek in publiceerde, eerst de kerkelijke geschiedenis maar allengs raakte hij verzeild in de dorps- en Hervormde kerkgeschiedenis. In de oorlogsjaren, toen het verenigingswerk verboden werd, kreeg hij volop de gelegenheid zijn hobby weer op te nemen. Hij verkreeg medewerking van het Rijksarchief in Haarlem. Hij kon zich nu verdiepen in de dorpsgeschiedenis en stelde dit alles te boek, folio na folio. Ook de bronnen werden allemaal overgeschreven. Alles bij elkaar een werkstuk om even bij stil te staan.

De Groene Valck - Akersloot | 1981 | | pagina 7