of bij laagstaande zon kan oude fundamenten aantonen, ook kleurverschillen in de begroeiing kan zo'n aanwijzing geven. En luchtfoto's, bijvoorbeeld vanaf een opgelaten vlieger! Zeer nuttig is ook een palen- boor (wie?) om een kunstmatige of natuurlijke ophoging of laagte af te zoeken. Hoe graven we? Dit wordt sterk bepaald door de vindplaats, maar in het algemeen zullen we moeten beginnen met het verwijderen van de bovenlaag met begroeiing, stel 10 cm. Of we dit zonder meer terzijde leggen of uitzeven moet per geval bekeken worden. Dit laatste geldt ook voor de volgende laag of lagen, we gaan dan met zo'n 10 a 20 cm. in één keer omlaag over het gehele terrein. Zitten we daar mee al in de oude(-re) zóne dan moet alles over de zeef. Wie heeft een schudzeef? Bij hele grote ter reinen kunnen we dit niet volhouden, dan kunnen we overgaan tot een sleuf door het terrein of een segment dat we laag voor laag bewerken. De tekenaars en fotograven hebben hier dan constant werk! Hebben we een zeer dikke afdekkende laag op de feitelijke vindplaats, dan kunnen we mechanische afgraving overwegen (back-hoe of shovel). Behalve van gravers hebben we hier hulp nodig van mensen die de afgegraven grond wegkruien en of de zeven controleren, die evt. funderingen schoonmaken, die vondsten voorzichtig schoonmaken en evt. repareren, enz. Uiteindelijk moet een eindverslag gemaakt worden waarin al het gevondene is verwerkt. Daarvoor kunnen bij uitstek de winterdagen gebruikt worden, als we uitgevroren zijn. Wat gaan we opgraven? We gaan starten met de "Oude Knegt". We weten daar al veel van. De locatie is goed bekend en delen van de fundering zijn zichtbaar. Dit zal ons oefenproject worden. Verder zijn er mogelijkheden voor het kasteel van Boekei, (de vuilnisbelt bedreigt deze locatie), de oude bewoning van Starting; er moet een oude scheepsstelling zijn; en er zijn vele oude putten bekend. Bij Heiloo is op de andere strandwal pre-histrorisch materiaal gevonden, dus waarom niet op de strandwal waar Akersloot op ligt? Contacten met de werkgroep via Mevrouw G. Swart, Sluisweg 9, tel. 12472. J.A.J. Kaptein.

De Groene Valck - Akersloot | 1981 | | pagina 13