Graven naar "Oud-Akersloot". Er bleek bij de leden nogal wat enthousiasme te bestaan voor het meedoen aan opgravingen. Waarom? Nieuwsgierigheid, willen weten hoe het was, nostalgie, zin om met gelijk geïnteresseerden bezig te zijn, onze zeer menselijke verzameldrang? Hoe doen we zoiets? Simpelweg de schop in de grond en graven tot ie wat vindt is een methode, maar be paald niet de juiste, om veel succes te hebben. Zelfs al zitje bovenop een geweldige vindplaats, dan zal het meeste je ontgaan! Niet doen dus! We moeten vooral niet vergeten dat een stukje verleden opgraven, veelal de vernietiging van dat stukje betekend: graven kan maar één keer!!! We moeten bij een opgraving daarom zorgvuldig te werk gaan om zoveel mogelijk te weten zien te komen. Let wel!! Te weten zien te komen en niet vinden!!! Een vondst is namelijk pas belangrijk als je ervan weet, waar en hoe de vondst gedaan is, waarom het juist daar in de grond zat, wat erbij hoorde en hoe het is. We vinden dat ook terug in het woord archeologie. Archeos is oud of oudheid, logos betekent kennis. Het gaat dus om de kennis van het verleden en niet zozeer om dat stenen kruikje. (Hoewel zo'n vondst natuurlijk veel genoegen geeft!). Gaan we zelf graven dan is uiteraard de eerste vraag die we ons moeten stellen: Waar beginnen we? We moeten van een bepaalde locatie toch wel zo zeker zijn, dat de kans om iets aan te treffen, vrij groot is. Ieder dorp heeft zo zijn geschiedenis, zeker van de laatste 1000 jaar, is er veel geschreven dat wij alleen maar behoeven te lezen om te weten waar de interessante plekjes kunnen zijn. De kunst is wel die tekst te vinden. Opgravingen beginnen daarom veelal met naspeuringen in archieven. Wat hebben we nodig? Er moet een goede tekening komen waarin aangegeven staat, wat we nu aan het maaiveld aantreffen. We hebben hulp nodig van mensen die niet alleen in de dorpsarchieven, maar ook elders willen nasnuffelen, naar wat we te weten kunnen komen. Ik denk hier aan, platte gronden, bouw tekeningen. oude kaarten, akten met privileges, etc. Soms kan een aanwijzing gevonden worden op een oude prent. In dit stadium hebben we hulp nodig van opmeters en tekenaars. Wie kan er aan een water pas instrument met haak komen? Ook fotoamateurs zijn welkom: een foto als de dauw op het land ligt

De Groene Valck - Akersloot | 1981 | | pagina 12