Het le\ensverhaal van den Heer Piet Schut. Dit is zijn verhaal: verteld aan en opgeschreven door Mevrouw Clazing. De naam Schut is in Akersloot welbekend. De Heer Piet Schut woont bijna zes jaar in Strammerzoom. Hij is een vriendelijke man, een goed verteller met nog veel belangstelling voor zijn omgeving. In zijn kamer een getekend portret van zijn vader en in een gelakt houten kistje bewaart hij de rekening van het timmerwerk bij de bouw van het huis waar hij heeft gewoond. Gedateerd 1880. Dat huis was Hoogegeest no. 42 (nu no. 8). Zoals ik van mijn vader heb vernomen, woonde m'n grootvader Jan Schut 1820 in Heiloo. Hij had zeven kinderen. Toen de jongste acht en de oudste een jaar of vijftien was stierf hun moeder. De kinderen voedden elkaar op en deden het werk. Overgrootvader was rietdekker en werkte daarbij bij een boer, dus voor zijn kinderen schoot niet veel tijd over. Eén van zijn zoons, Cornelis Schut, mijn grootvader, ging werken in de Boekelermeer. Hij kreeg kennis aan Aagje Meyne, een dochter van Cornelis Meyne. Later zou naar voren komen dat de familie Meyne welgesteld was, want later zijn er raadsels naar boven gekomen waarvan ik zeg: "Hoe is dat mogelijk"? M'n grootvader en zijn vrouw woonden in het Molenlaantje, dat grensde aan de Stetweg en de Meerweg. Er stonden daar maar twee huizen, één werd bewoond door Dirk Krom en het ander door mijn grootvader. Mijn grootvader werkte hard en beheerde naast zijn boerenwerk ook nog een draaimolen. Hij hield te veel van een borrel, dus moest grootmoeden met hem mee, als hij de molen liet draaien, als hij alleen ging, lag hij als snel ónder de molen! Eens, op 'n vrijdag bouwde m'n grootvader de molen op en m'n vader (toen nog een kleine jongen) en z'n broers en zusjes mochten er mee spelen. Wat wel een vreemde zaak was! Ze speelden de hele dag! Toen kwam grootvader met de mededeling dat er een broertje was geboren! Dat was Ome Jan Schut van de Hoogegeesgt, ook genoemd Jan Schut, de eierenboer. M'n grootvader was ook hovenier. Hij werkte bij verschillende boeren, ook bij Kees Kraakman.

De Groene Valck - Akersloot | 1981 | | pagina 10