De situatie in de jaren 60. Beeldbank Historisch Egmond Ook de in Egmond aan den Hoef woonachtige (Huize Wimmenum) en werkzame Paulus Adriaan Gilde- meester vereeuwigde het bruggetje (zie omslag). Ook zijn er foto's uit het begin van de twintigste eeuw van het bruggetje (Afb. 2) In het van het Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH) be vinden zich twee luchtfoto's die rond het jaar 1925 moeten zijn gemaakt. Op de eerste foto (Afb. 3) is de RK Kerk (1923) aan de Herenweg reeds gebouwd terwijl verderop langs de Herenweg een woning (1925) in aanbouw is. Zeer bijzonder is dat deze luchtfoto is gemaakt precies op het moment dat de stoomtram naar Egmond aan Zee voorbijrijdt, juist ten zuiden van De Eenhoorn en exact voor de kruising met het Voet pad over de Bisschop. Dit pad, naar de onderin zichtbare Mosselaan, is op de foto zichtbaar als een lichte lijn terwijl ook het bruggetje over de Hoevervaart duidelijk zichtbaar is. Op de tweede foto (Afb. 4), geno men vanuit oostelijke richting, zijn het pad en het bruggetje duidelijk te herkennen. EENHOORN Aan de Weg naar de Oude Veert nr. 2 staat een fraai wit gepleisterd huis dat wij kennen als huis 'De Eenhoorn'. Het huis dateert uit ca. 1600. In het verleden was het een schippersherberg en tapperij met, na 1670, de naam 'Het Fortuyn' en vanaf 1804 'De Eenhoorn' geheten. De namen houden mogelijk zakelijk verband met de brouwerijen 'Het Fortuyn' (opgericht in 1685) en 'De Eenhoorn' (opgericht in 1747) in Alkmaar. In 1721 werd de herberg openbaar verkocht bij opdracht van de bierbrouwers in de 'Eenhoorn' te Alkmaar. VERANDERINGEN In de 20-ste eeuw begon de omge ving van het bruggetje drastisch te veranderen. In de jaren 1904-1905 werd langs de zuidzijde van de Hoe- vervaart het tracé van de stoomtram Alkmaar-Egmond aan Zee aange legd. Vanaf 1905 reed hier dagelijks de stoomtram voorbij en kruiste bij het bruggetje het pad over de Bisschop (Afb. 3). In 1934 werd de niet-rendabele lijn opgeheven en werd het weer stil in het gebied. Afb. 2 Afb. 3 Rechter pagina, boven: Luchtfoto uit ong. 1925 van Egmond aan den Hoef, vanuit zuidelijke richting. Beeldbank NIMH. Objectnummer 2155_004767 Afb. 4 Rechter pagina, onder: Luchtfoto uit ong. 1925 van Egmond aan den Hoef, bijna recht van boven, (zuid is links). De contou ren van de nog niet uitgegraven slotruïne is onder op de foto zichtbaar. Beeldbank NIMH. Objectnummer 2155_004766 4

Geestgronden - Egmonden | 2019 | | pagina 6