de zaal al in een lachstuip nog voordat ze één woord gezegd had den. Tijdens het installeren op het podium lag Gré pardoes met haar benen in de lucht nadat ze met haar stoel door het podium was gezakt. Dit zorgde voor grote hilariteit en enorme lachsalvo's in de zaal die ook toen weer tot de nok gevuld was. Het zou vijf jaar duren voor de volgende dialectendag georganiseerd werd. In 2017 togen we naar Huizen in 't Gooi, want ook daar wordt een geheel eigen dialect gesproken. De verwachtingen waren hoog gespan nen toen het Egmondse koppel Jannek Konijn en Laura Zwart het podium betraden. En ook nu had den de Derper dames met hun hu moristische tweegesprek de lachers op hun hand. Dit jaar dus voor de vierde keer. Naast het Derpers was ook Merkers (Marken), Henkuzers (Enkhuizen), Wierings (Wieringen), Westfries, Volendams, Blaricums, Huzers (Huizen) en natuurlijk het Tessels te beluisteren. Veel Derpers zullen dit verhaal wel kennen en ook in andere dialecten is dit een bekend verhaal, maar het gaat om de manier waarop het verteld wordt. Margreet deed het zo natuurlijk en op zo'n grappige ma nier dat ze herhaaldelijk haar verhaal moest onderbreken om de mensen uit te laten lachen. Al met al was het weer een kostelijke middag met negen verschillende dialecten uit alle hoeken van Noord-Holland. Hope lijk wordt het over twee jaar weer ge organiseerd, want het zou zonde zijn als uiteindelijk dit cultureel erfgoed verloren gaat. MARGREET WIJKER Helaas was Jannek deze keer ver hinderd, maar Margreet Wijker was een waardig vervangster. Ze droeg de Derper vertolking van et skeppings- verhaal voor. In et begin was et woord et woord en et licht et licht, maar op de wereld was et nag artstikke donker. God at deer allang erreg in oor, maar op een goeie dag, stak ie toch de grote lamp maar an, die wij nou nag de gon noeme. Ai stak ook nag een ele kwak keersies, spotjes en skemerlampies an, weer wij now nag sterre Afb- 2 teee gegge...Margreet Wijker in 2019. Foto Aad Baltus

Geestgronden - Egmonden | 2019 | | pagina 44