SINT MAARTEN 2018 Als tijdstip van het officiële ontste ken van de verlichting werd uiteinde lijk gekozen voor de 11e november 2018, precies honderd jaar na de wapenstilstand. Op de lichtjesavond van Sint Maarten lag het voor de hand de jeugd bij het gebeuren te betrekken. Daarom heb ik op de basisscholen de Driemaster en de Branding een presentatie gegeven over de betekenis van het Vissers monument voor ons dorp en de leerlingen uitgenodigd het gebeuren met lampions extra te verlichten. Wethouder Jan Houtenbos sprak namens de gemeente enige mooie woorden en mocht met twee leerlin gen van de Branding de verlichting ontsteken. Pleuntje en Tom waren graag bereid een krans te leggen voor hun betovergrootvaderen, op zee gebleven op de stoomlogger de Oceaan IV en voor alle andere slachtoffers van de Eerste Wereld oorlog. Na een moment stilte zong het koor de Zaalneelden heel inge togen het toepasselijke lied Egmonds Vissersmannen. Het was die avond tussen de buien door even droog met een flinke zeebries uit het zuidwesten. Om ringd door vele aanwezigen die het hele duin bevolkten mocht ik het verhaal vertellen van mijn opa Gerrit Zwaan, negenentwintig jaar oud, op 13 november 1918 uitgevaren met de Celebes en nooit teruggekeerd. En van mijn opoe Awie Zwaan die in armoede achterbleef met drie kinderen. samen met Tom Groen (van Rob Groen Jek van Andrea Groen van Andries Krab van Andries Krab) een krans bij het Vissersmonument. Foto Habrofotografie Het werd zo een ontroerende bijeen komst en het was het juiste moment voor het aanlichten van het monu ment. Opdat wij het verlies van zo veel mannen en het verdriet van de nabestaanden nooit zullen vergeten. fJ-SCHDNE 'Bfiljgpisia tl.VI55ER.EZN IH3D Afb 6 Het gezin Zwaan Afb 7 Pleuntje Brouwer (van Daphne van Klaas Wij- ker van Arie Wijker Voorge voel van Klaas Wijker) legt 40

Geestgronden - Egmonden | 2019 | | pagina 42