Op zaterdag voor Pinksteren, op Luilakmorgenwas het in Noord Holland de gewoonte dat de jeugd in alle vroegte de straat opging om iedereen, door het maken van veel lawaai, wakker te pesten en als het maar eventjes kon, boos uit bed te jagen. Voor ons een jaarlijks terug kerend lawaaifeest, waar we veel pret aan beleefden. Een nadeel was dat je er zelf ook vroeg voor uit je bed moest. Na afloop van de herrieschopperij had ik met mijn vriendjes Glijn en Tijs ter plekke besloten om om meeuweneieren te gaan. Zo tegen Pinksteren was de ideale tijd om meeuweneieren te gaan rapen in de meeuwenbroedkolonies bij Bergen aan Zee. Ik zou mijn vader er zeker een groot plezier mee doen. Ze smaakten een beetje vissig en hij was er gek op. Voor Derrepers beteken de een gekookt meeuwenei een ware smulhap. De zon was nog maar net opgeko men en onvoorbereid, zonder ook maar een sneetje brood te hebben gegeten of iets te hebben gedron ken gingen we op pad over een stil en nevelig ochtendstrand, richting Bergen aan Zee. Ter hoogte van het meeuwenreservaat klommen we van af het strand het verboden duinge bied binnen en waagden ons midden in de meeuwenkolonie. We hoopten dat het reservaat zo vroeg in de morgen nog onbewaakt zou zijn en dat de groenpetters' 1 na een slapeloze luilakochtend alsnog in slaap waren gevallen. Gestoord door onze komst gingen duizenden meeuwen luid krijsend op de wieken en voerden venijnige duikvluchten op ons uit. Vlak langs onze hoofden scherend en pikkend probeerden ze ons van hun nesten weg te houden. De lucht wemelde van de vogels en hun ge schreeuw was onheilspellend angstig. Het duin lag her en der bezaaid met bruin-groen gevlekte crèmekleurige eieren in zandkuilnestjes, tussen het helmgras. De nesten met drie of vier eieren lieten we ongemoeid. Ze werden al bebroed, voelden warm aan en waren dus ongeschikt om te eten. Uit de nesten met twee eieren pakten we één ei. Hiervan wisten we zeker dat ze niet vuil waren, dus onbebroed en goed eetbaar. De eie ren knoopten we in een zakdoek of stopten ze onder ons hemd boven onze broekriem. Tijdens het broed- seizoen werd het reservaat streng bewaakt en de groenpetter die dienst had werd door het gekrijs van de meeuwen direct gealarmeerd dat er weer Derrepers in de kolonie waren. Dat kon dan niet missen! Intuïtief zijn Derrepers in de duinen altijd op hun hoede, kijken regelmatig verkennend rond om vooral op tijd overheidsdienaren te signaleren en te vlug af te zijn. Derrepers komen nu eenmaal het liefst op plekken in het duin, waar je niet mag komen. Ze beschouwen dat tot op de dag van vandaag als een soort geboorterecht. Thuis in eigen duin! Op het moment dat een groen- petter over de duinkam verscheen schreeuwde Tijs daarom direct: "Een groenpetter, lope.Zo hard we konden, renden we over het mulle zandpad richting het strand. 1 De duinwachters werden in die tijd groen petters genoemd

Geestgronden - Egmonden | 2019 | | pagina 36