dezelfde positie een opvolger van deze dagbaak afgebeeld, evenals de beide vuurbaken (Afb. 6). Ook een dagbaak vergt onderhoud. Zo was het bouwsel tijdens een storm in november 1776 omge waaid (9). Er werd een tijdelijke baak neergezet, maar deze onderging in de nacht van 29 op 30 december een zelfde lot (10). Daarom moest de baak begin januari 1777 opnieuw provisorisch worden opgebouwd, om later dat jaar te worden vervan gen door een nieuwe en vervolgens nog eens extra te worden versterkt (5b). NEGENTIENDE EEUW Op 31 december 1833 blies een storm de houten kaap op de zeereep omver (11a). Het jaar daarop werd hij vervangen door een nieuwe, meer landinwaarts op een van de hoog ste binnenduinen aan de landzijde geplaatste kaap (Afb. 7); op actuele topografische kaarten wordt het gebied waar die dagbaak destijds stond, nog steeds aangeduid als De Kaap. Deze nieuwe, 6000 gulden kostende dagbaak (12) kon ver in zee en te lande van de Zaan tot de Zijpe gezien worden (13). 19 Afb. 6. Ge%igt lt Dorp Egmond buijten, 1799, door Jacobus Andreas Crescent. Rechts de nieuwe Protestantse Kerk uit 1746, direct links daarvan - in het doorkijkje richting zee op het duin - de noordelijke vuurbaak en op de duinen geheel links een dagbaak en de zuidelijke vuurbaak. Beeldbank Noord-Hollands Archief, Haarlem Afb. 7. Strand Egmond aan Zee in 1839, naar J. Spin. Links de noordelijke toren, rechts de zuidelijke toren en meer naar achteren op een hoog duin (De Kaap) de in 1834 geplaatste nieuwe dagbaak. Scheepvaartmuseum Amsterdam

Geestgronden - Egmonden | 2019 | | pagina 21