Monument Overslot geeft geheimen langzaam prijs ONDERZOEK Binnen de stichting wordt veel onderzoek verricht. Zo is bijvoorbeeld in samenwerking met de Stichting Archeologie Egmond in 1997 oudheidkundig onderzoek gedaan aan de monumentale hoeve Overslot. O Cor Prins (links) van de Sticb ting Archeologie Egmond en Peter de Man van de Stichting His torisch Egmond In de onlangs getraceerde kelder in het pand Overslot. Foto Studio Wiek Na Van onze verslaggever EGMOND Het monumen tale pand Overslot aan de Slotweg in Egmond aan den Hoef geeft langzaam, maarze ker zijn geheimen prijs. Het in oude stukken ook wel als 'O verkas teel' aangeduide complex bestond begin 17e eeuw waarschijnlijk uit twee buitens, verbonden door een muur aan de Slotwegkant. Een poortje gaf daar toegang tot de moestuin tussen de twee woningen. Begin 19e eeuw werd het, pand als boerderij ingericht; mei de ingang aan de Slotweg. Dit boerenbedrijf werd dos niet in een. in deze regio gebrui kelijke stolp gevestigd. Do in gang verhuisde na verloop van tijd naar de tuinkant. De moes tuin werd bij het gebouw ge trokken en deed jarenlang dienst als koestal. Al die veranderingen hebben hun sporen achtergelaten. De Stichting Historisch Egmond (SHE) en de Stichting Archeo logie Egmond (SAE) doen in eendrachtige samenwerking volop onderzoek naar de veel bewogen (bouw)geschiedenis van het rijksmonument. Beide stichtingen hebben de hulp ingeroepen van deskundi gen. Restauratie-architect Ab Peetoom reconstrueerde op verzoek van SHE aan de hand van verschillen in metselwerk een deel van het gecompliceer de verhaal Het is verrassend, hoeveel daaruit valt af te lei den", zegt Cor Prins van SAE Oudste stuk Het nadien tot hooiberging verhoogde gedeelte moet het oudste stuk Overslot zijn ge weest. Op de zolder zijn in de tussenmuur nog resten van de raamomlijstingen aan de west- kantte zien. Ook aan de buiten zijde aan de Slotwegkant zijn in dit gedeelte nog omlijstingen van (later dichtgemetselde) ra men te zien. Die waren voor die tijd heel groot, hetgeen op wel stand van de huiseigenaar duidt. Of hebben daar oor spronkelijk deuren gezeten, zo als Alkmaars stadsarcheoloog Peter Bitier veronderstelt? De Egmonders houden het op ra men van een vroeg zeventien de eeuws buiten met zicht op de restanten van het Slot. Ook in de grond zijn sporen van vroegere situaties terug te vinden. Daarvoor komen Prins en de zijnen in actie. Zijn stich ting mag van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek (ROB) na aanmel ding van de projecten nood op gravingen verrichten. In Over slot groeven ze recentelijk de fundering en een keldertje uit een latere bouwfase op. Het gaat om een westelijke uitleg naast het oorspronkelijke pand. Toen Overslot een boerderij bestemming had gekregen, ging dat westelijk deel ais dors dienstdoen. Boven de nu uitge graven kelder moet de opka mer gelegen hebben, die in een 18e eeuwse boedelbeschrijving van het pand opduikt Het Egmond se clubje archeo logen heelt Ton van der Horst in de gelederen. Hij werkte ja renlang samen met de Amster damse archeoloog Jan Baart. Van der Horst neemt het opme ten, intekenen en reconstru eren van lengte, breedte, en hoogtematen voor zijn reke ning. Muntjes Er is in dit geval meer sprake van bouwhistorisch onderzoek dan van traditioneel archeolo gisch onderzoek. Wel zijn uil de kelder een paar 17e eeuwse muntjes (een duit. een oord en een penninkje) opgediept- Naar verwachting zullen de onder zoekers op de hun meer ver trouwde grondsporen sluiten, als zij doorstoten naar oudere grondlagen Ze hebben al een oude haardplaats aangetroffen De laatste gebruikers van de boederij, de veehouders Niek en Jos Groot hebben in de stal een plaats aangewezen waar ooit een put heeft gezeten. Dit soort plekken heeft de speciale interesse van de archeologi sche onderzoekers, In de oude dors zal nog een betonvloer verwijderd moeten worden De stichtingen hopen op een finan ciële bijdrage uit het monu mentenpotje van de gemeente De familie Groot wees de on derzoekers ook nog op een plaats in de stal waar in de Tweede Wereldoorlog een plaats voor onderduikers was gemaakt. Ook dat behoort tot de intrigerende geschiedenis van het eeuwenoude Overslot De toekomst van het pand is niet bekend Beide slichtingen zouden er het liefst een histo risch informatiecentrum met een bibliotheek, een werkplek, een expositieruimte en diapre sentatiezolder in vestigen. Ze hebben al de toezegging, dat al le in de jaren dertigopgegraven vondsten op het terrein van de Slotruine en de Slotgracht be schikbaar worden gesteld, ats het ooit zo ver komt.

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 4