Harry Stam heeft een serie artikelen geschreven over zijn jeugdherinneringen. Dit is het derde in de serie. Een echt jaren-50 verhaal, toen er nog elke winter sneeuw viel. De relatie met het gezag was toen niet zo prettig. Harry Stam (Arrie van de Makke) SNEEUWPRET EN GROENPETTERS Iedere winter keken we verlangend uit naar de eerste sneeuw die maar niet wilde komen. Maar dan... op zekere morgen was het raak. Sneeuw en niet zo'n beetje ook! Er was een dik pak gevallen en in allerijl werden de Derreper duinsleetjes tevoorschijn gehaald. Overal gonsde het van de sneeuwpret. De jeugd aan het Westend beschikte over spiegelgladde straatpistes, zoals de Boulevard die toen nog langs de zeereep liep en afdaalde naar de Werf. En ook de Beatrixhoogte, die na een supersnelle sleerit eindigde tegen strobalen, die inderhaast waren neergelegd tegen de gevels van de huisjes aan de Zuiderstraat. Het Oostend had meerdere glijlocaties. Een afdaling met speciale schokeffecten vormde de stoepentrap vanaf het duin van het Vissersmonument door het hek en tegen de gevel van het Tolhuis, destijds bewoond door meneer Hettema. In een later jaar werd door de gemeente de stoepentrap met een haakse bocht verlegd zodat rechtstreekse botsingen met de woonstee van meneer Hettema tot het verleden behoorden. De jeugd van het Oostend beschikte bovendien over steile duinpistes, zoals de noordzijde van het villaparkduin, die eindigde tussen de bevroren botten en slachtafval bij de vuilnisbelt. Dit was ook de plek waar ik tussen het vuil een map met tekenlessen vond en waar vandaag de dag de recreanten van 'lustoord' Roompot zich vermaken. Je kon er je verkleumde handen warmen aan de altijd smeulende afvalbergen en er een heerlijke en onbezorgde winterdag sleeënd doorbrengen. De vuilnisbelt lag weliswaar op de grond van jonkheer Six van Wimmenum, maar jachtopziener Jaap Joet (bijnaam van Jaap de Waard) liet zich daar nooit zien en dat was voor ons een geruststellende gedachte. Minder ontspannen was de sleebaan vanaf de top van het Spoorduin achter de gasfabriek naar het langgerekte dal achter de Prins Hendrik Stichting. 136 Geestgronden, 25 (2018), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 30