Haag van 25 oktober onder andere voorgesteld een gedenkteken op te richten op een van de hoogste duinen tussen Wijk-op-Zee en Egmond in het gezicht van het slagveld. Eerder al had de Opregte Haarlemse Courant geschreven dat de strijd was uitgevochten tussen Wijk-op-Zee en Egmond (la). Ook in de Onverwachte Courier van 31 oktober komt de Slag bij Egmond op Zee voorgevallenaan bod(9). In een rapport van de marine over de gebeurtenissen op 11 oktober(10) situeert schout-bij-nacht Johan Arnold Bloys van Treslong, de commandant van het meevechtende linieschip Brutus, het zeegevecht op 3 mijl uit de kust van Egmond. Andere kustplaatsen, zoals bijvoorbeeld Camperduin of Wijk-op- Zee, worden in het verslag niet genoemd. Gerrit Groenewegen maakte in 1797 of 1798 enkele tekeningen van het verloop van de Zeeslagtussen de Bataafsche en Engelsche vlooten op de hoogte van Egmond(Afb. 3). Geschiedschrijver Van der Aa bespreekt in diverse publicaties die verschenen tussen 1800 en 1810 de gebeurtenissen als de Zeeslag voor EgmondZijn collega De Jong meldt in zijn in 1861 uitgegeven uitgebreide versie van het verhaal dat de Bataafse vloot vlak voor het begin van de strijd op vier mijlen dwars van de wal zeilde tusschen Kamperduin en Egmond aan zee'(11). Hoewel het verloop van de zeestrijd voor de Bataven desastreus was geweest, liet het Committé tot de Zaaken van de Marine in zijn rapport uit 1797 aan de Nationale Vergadering, representerende het Volk van Nederlandde moed niet zakken. Het gevecht werd gekenmerkt door de schoonste trekken van fiere heldenmoed en onwrikbare dapperheid. In de strijd waren ook nog eens de krijgsdeugden en de vaderlandsliefde zichtbaar waarmee onze voorouders zo goed bedeeld waren geweest. De zeeslag had de roem van de Bataafsche Natie onder de volken van Europa dan ook bevestigd, aldus het verslag (10). Des te opvallender is het dat we van die zeeslag bij Egmond in later tijden nauwelijks nog iets hebben vernomen. The battle of Camperdown Een overzicht van de situatie voor de Hollandse kust op 11 oktober 1797 geeft Afb. 5, ontleend aan een biografie van overwinnaar admiraal Duncan, honderd jaar later geschreven door een van zijn nazaten. Op de ochtend van de dag van de strijd koerste de Nederlandse vloot naar het noorden; reeds voor Egmond was de tegenstander duidelijk in beeld. Vandaar: de slag bij Egmond. De Engelsen daarentegen kwamen vanuit het noorden opzetten, de wind in de rug, en kregen even voorbij Camperduin de Bataafse vloot in het vizier. Geestgronden, 25 (2018), nr. 4 117

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 11