Een dag later, op 13 oktober, deed J. Hooglant, inwoner van Den Helder, zijn verhaal (4a). Hij is aanzienlijk minder optimistisch over de afloop van het gevecht dat zich naar zijn zeggen dwars van Egmond aan Zee' had plaatsgevonden. Er dreven veel wrakken in zee, twaalf schepen werden nog vermist en de binnengelopen schepen waren alle zwaar beschadigd. De Amsterdamse Courant vermeldde in de rubriek Zee-tijding eveneens dat de beide vloten dwars voor Egmond met elkaar slaags waren geraakt(5). Op 14 oktober stelde de Schout-bij-Nacht Story, die naar Texel had kunnen ontkomen, op zijn schip de Staten Generaal een rapport op over de gebeurtenissen (6). Hieruit blijkt onder andere dat hij de vijand in het vizier kreeg toe hij zich op 2,5 mijl ten westzuidwesten van Egmond bevond. Hij karakteriseerde het gevecht als misschien wel de hevigste strijd die ooit op zee werd uitgevochten. Afb. 5 De Engelse en de Bataafse vloot voor de Hollandse kust, vijf minuten voor het begin van de zogenoemde lslag bij Kamperduin'11 oktober 1797. De Engelse schepen zijn aangeduid met letters, de Bataafse met cijfers. Een T achter het cijfer betekent dat het schip door de Engelsen op de Bataven is veroverd. Bron: Camperdown(l2). De slag bij Egmond Er zijn meer bronnen uit die tijd die verwijzen naar een zeeslag bij Egmond op 11 oktober 1797. Zo lezen we in de Goudase Courant van 18 oktober dat de Bataafse vloot, toen ze zich op 2 kilometer afstand van Egmond bevond, de Engelsen in het vizier kreeg (7). De Friesche Courant van 21 oktober wijdde de hele voorpagina aan de zeeslag, die volgens de berichtgeving van die krant op 2,5 mijl van Egmond werd uitgevochten (4b). Volgens diverse bronnen (lb,4b'8b) was er in de zitting van de Nationale Vergadering in Den 116 Geestgronden, 25 (2018), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 10