Nieuwsbrief: Geef uw e-mailadres aan ons op! Sinds onze start in 1993, is Geestgronden de enige manier waarmee wij onze donateurs direct kunnen benaderen. Daarom vindt u af en toe een flyer bij het boekje meeverpakt. Uiteraard gebruiken wij voor aankondigingen ook de lokale kranten, maar die worden niet overal bezorgd. Social Media is ook belangrijk geworden, echter heeft lang niet iedereen Facebook of Twitter. Daarom hebben wij besloten om evenementen, bijeenkomsten, lezingen en andere activiteiten rechtstreeks naar u toe te gaan sturen, via een nieuwsbrief per e-mail. Wilt u deze ontvangen? Laat dan uw e-mailadres achter op www.lHstorischeamond.nl/nieuwsbrief. Ook kunt u uw e-mailadres aan ons doorgeven in Huys Egmont. Bij voorbaat hartelijk dank! In memoriam: De Klok Op donderdag 16 augustus veranderde het gebied rond het Pompplein opnieuw ingrijpend. Nadat tijdens de Tweede Wereldoorlog het gehele plein en alle omliggende bebouwing met de grond was gelijk gemaakt door de Duitse bezetters, was dit keer het pand van restaurant De Klok aan de beurt. Het brandde volledig uit, wat u ongetwijfeld in de media heeft kunnen volgen. 'Sinds 1904' vermeldde de menukaarten, die zwartgeblakerd op de grond lagen. De Klok bestond natuurlijk nog niet zo lang, maar via een omweg komen we wel bij dat jaartal uit. Oud-eigenaar Cees Kager legt uit: "Omdat mijn opa niet genoeg geld verdiende, begon mijn oma in 1904 Café De Blauwe Knoop, op de andere hoek van de Smidstraat Voorstraat." Zoals de naam al doet vermoeden, was het een café voor geheelonthouders en men serveerde er koffie, thee en melk. In 1930 verhuisde de zaak honderd meter naar het westen, zo ongeveer naar de plek waar nu Het Wapen van Egmond zit. Het café kreeg een nieuwe naam, De Kroon, en een nieuwe clientèle. Er werd namelijk inmiddels ook bier geschonken. "In 1943 werd het pand gesloopt door de Duitsers, maar na de oorlog gold de werderopbouwplicht," vertelt Kager. Café De Kroon werd herbouwd op de plek die nu door brand getroffen is. "Op 15 juli 1950 werd het café weer geopend door burgemeester Niele," aldus Kager, die toen 11 jaar was. "Tegenover het café was een bushalte, dus mijn vader hing een grote klok aan de gevel, zodat wachtenden konden zien hoe laat het was en hoe lang het nog duurde voor de bus kwam." Sinds die tijd werd die plek in de volksmond aangeduid als 'de klok', een naam waar het café-restaurant nooit meer vanaf zou komen. "Uiteindelijk heeft mijn vader bij de Kamer van Koophandel de naam maar laten veranderen. Iedereen noemde het toch al De Klok." Geestgronden, 25 (2018), nr. 2/3 107

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 61