Afb. 25 Zilveren penning uit 1557 door Jacques Jonghelinck eindigde in een klinkende overwinning voor de Spanjaarden. Koning Filips II van Spanje gaf ter herinnering aan de overwinning opdracht voor de bouw van een groot paleis. Het paleis werd in 1584 voltooid en staat vandaag de dag bekend als het Real Sitio de San Lorenzo de El Escorial, kortweg het Escorial. Naast de bouw van het paleis werd ook een zilveren penning uitgegeven met op de voorzijde een afbeelding van Filips II en op de keerzijde de heilige Quintinus (Frans: Saint Quentin) omringd door een Latijnse tekst. Graaf Lamoraal van Egmont staat weliswaar niet afgebeeld op deze penning maar zijn naam is onlosmakelijk verbonden aan de overwinning die hij in 15 57 in de slag bij Saint Quentin voor de Spaanse koning Filips II behaalde. Het is gezien deze voor Filips II zo belangrijke overwinning, des te opmerkelijker dat diezelfde Filips II zijn legeraanvoerder Graaf Lamoraal van Egmont nog geen 11 jaar later, op 5 juni 1568 op de Grote Markt in Brussel publiekelijk liet onthoofden. Rekenpenningen De rekeningpenning van afbeelding 26 is getiteld: 'Afwijzing van de vrede en herinnering aan onthoofding Egmont en Home'. De penning verwijst naar de Unie van Utrecht, een overeenkomst waarin de gewesten in de Noordelijke Nederlanden verklaarden om, onder leiding van Jan van Nassau het verzet tegen de Spaanse overheersing voort te zetten. Deze rekenpenning bestaat ook in een koperen variant. De rekenpenning van afbeelding 27 is getiteld: 'De geveinsde vrede verbrokenDe voorzijde toont een kardinaal met een vredestak terwijl op de voorgrond de onthoofding van de graven van Egmont en Home is te zien. Op de Geestgronden, 25 (2018), nr. 2/3 97

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 51