VAN DE REDACTIE Zoals u weet worden alle verhalen in Geestgronden geschreven door enthousiaste vrijwilligers. Als redactie zijn we dan ook afhankelijk van wat voor artikelen we toegeleverd krijgen. Bij elke nieuwe uitgave kijken we dan ook welk tijdperk uit de geschiedenis deze bestrijkt. Het valt dan op dat er hoofdzakelijk over twee perioden in de geschiedenis van de Egmonden wordt geschreven. Namelijk die van voor de verwoesting van de abdij en het slot in 1573 en een periode die ergens in de negentiende eeuw weer begint. Artikelen over de zeventiende en achttiende eeuw zijn duidelijk in de minderheid en informatie over deze tijd is soms lastig te vinden. Het lijken vergeten eeuwen. Toch werd er ook toen van alles ondernomen in onze regio. De naam Egmond was niet totaal vergeten. We zijn blij dat we u in deze nieuwe uitgave van Geestgronden twee artikelen uit deze eeuwen kunnen aanbieden. In het eerste beschrijft Kees Floor de blekerijen die tot aan het begin van de negentiende eeuw bijna twee eeuwen vlak achter de duinen bij Egmond aan den Hoef en Egmond-Binnen hebben gelegen. Het tweede gaat over een soort verzekering voor vissers die halverwege de achttiende eeuw in het leven werd geroepen en minstens 50 jaar heeft bestaan. Gerjan Zwaan laat in dit artikel een paar leuke aspecten zien van het leven van de derpers van toen. Ook de twintigste eeuw komt in deze nieuwe editie van Geestgronden aan bod. Jacco Zoon vertelt over de zoektocht naar zijn opa op de schilderijen van Gari Melchers aan het begin van de twintigste eeuw en Harry Stam geeft in zijn jeugdherinneringen een inkijk in een vissersfamilie in het begin van de jaren '50. Tot slot geeft Rob Leijen een overzicht van de herdenkingspenningen die in de loop van de eeuwen zijn uitgebracht ter nagedachtenis aan de onthoofding van Lamoraal, nu 450 jaar geleden. 50 Geestgronden, 25 (2018), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 4