Belangrijke gebeurtenissen worden vaak eeuwenlang herdacht in muziek, processies, herdenkingsbijeenkomsten, schilderijen en uitgaven van herdenkingspenningen en certificaten. Rob Leijen heeft onderzocht welke penningen er zijn uitgebracht ter herdenking van het leven en de onthoofding van Lamoraal van Egmont, nu 450 jaar geleden. In onderstaand artikel kunt u lezen welke hij tot nu toe heeft gevonden. Rob Leijen GRAAF LAMORAAL VAN EGMONT (1522-1568) als onderwerp van munten en penningen Inleiding In de loop der tijd zijn er veel artikelen, boeken en verhandelingen over het leven en de tragische dood van Graaf Lamoraal van Egmont verschenen. Met name de laffe wijze waarop hij en de Graaf van Horne werden gearresteerd en vervolgens op last van Fernando Alvarez de Toledo, beter bekend als de hertog van Alva, werden onthoofd, heeft eeuwenlang tot de verbeelding gesproken. Bij de lezers van Geestgronden zal dit verhaal inmiddels genoegzaam bekend zijn. In dit artikel belichten we daarom een minder bekend aspect van Graaf Lamoraal van Egmont als onderwerp voor munten en penningen. Zijn verdiensten als militair leider, maar ook zijn onthoofding zijn onderwerpen die er op zijn afgebeeld. De meeste van deze munten en penningen zijn uitgegeven ter herdenking van deze feiten, zoveel jaar geleden. Behalve als herdenking werden er rekenpenningen uitgegeven met de beeltenis van Lamoraal. Deze werden gebruikt om met behulp van een rekenbord (of rekendoek) te kunnen rekenen. De penning nam een waarde aan afhankelijk van het vak waar hij op geplaatst was. Het rekenbord was een veelgebruikt rekenhulpmiddel voor de boekhouding. Ook zijn er een paar voorbeelden waarbij de uitgave tevens als wettig betaalmiddel in omloop is gebracht. In dit artikel zal een aantal van de munten en penningen worden beschreven. Huwelijk en verdiensten In 1875 maakte Cornelis Willem Bruinvis, de latere gemeentearchivaris van Alkmaar, een overtrek uit het standaardwerk uit 'G. van Loon, Beschrijving der Nederlandsche historiepenningendeel 1, 's-Gravenhage 1723. De tekst op de tekening luidt: lTer eere van Lamoraal graaf van Egmond, prins Geestgronden, 25 (2018), nr. 2/3 95

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 49