Een geliefd thema Bruiloften zijn dus een geliefd thema bij Gari Melchers en hij werkte schilderijen vaak op meerdere manieren uit. Zo zijn er ook twee versies van 'The Weddinguit ca. 1893, waar Joanna Catron Marriagewellicht mee heeft verwisseld. En er is ook een versie van een bruidje dat frontaal is weergegeven, maar met dezelfde kleding en attributen als Marriageen 'The Bride' Bij mijn speurtocht stuitte ik toevallig op een krantenartikel uit de Chicago Tribune van 16 november 1902 met een artikel over een expositie die daar werd gehouden. In het stuk wordt ook kort gesproken over een schilderij van Gari Melchers. De reporter geeft ook het commentaar van een bezoekster. 'A pretty girl, glancing at Gari Melcher's 'Bride and Groom 'remarked: "As long as he will paint wedding scenes, why does he pick out such desperately homely folks? Don't cost anymore to paint good looking ones. Het commentaar van de bezoekster is wel opmerkelijk. Ze kan de keuze van Melchers om de gewonelokale bevolking te schilderen kennelijk niet zo waarderen. Het komt er eigenlijk op neer dat de bezoekster de mensen op het schilderij maar armoedige lui vindt. Nou is er geen schilderij bekend van Gari Melchers met de titel Bride and Groomen dus is het de vraag over welk schilderij dit meisje het heeft. De catalogus die is uitgegeven bij deze expositie laat zien dat er vier schilderijen te zien waren van Gari Melchers en één van die vier wasinderdaad Marriage Kennelijk nam de krant het niet zo nauw met de titels. Deze anonieme bezoekster uit 1902 heeft het hier dus gewoon over mijn opa. Het schilderij moet rond 1901 gemaakt zijn. Arie Zoon was toen 18 jaar. Na een vertoning op de Parijse Salon in 1902 onder de Franse titel Mariéesis het naar Chicago gekomen. Het is enige jaren in het bezit geweest van rechter Martin B. Koon uit Minneapolis en is na diens dood door zijn twee dochters in 1914 geschonken aan het Minneapolis Institute of Arts waar het nog steeds te bewonderen is. 'The Last Supper Over de datering van The Last Supperis meer overeenstemming. Het zou rond 1904 gemaakt zijn en dat komt overeen met onze verwachting. Opa Arie zal een jaar of twintig zijn geweest. Het schilderij is al meerdere keren besproken in Geestgronden, maar 100% zekerheid over de personen op het schilderij is er niet. Carla Kager geeft in haar artikel uit 2017 (2) een overzicht van de namen die min of meer zeker zijn; Jacob Prins, Albert Wijker en Jan Kareis. Op de bijeenkomst in 1980 zijn verder de namen van Klaas Wijker, Jacob Stam, Hendrik Prins, Leendert Visser, Jan Visser en Arie Zoon gevallen. (3) Op de daglichtversie zit Arie aan de linkerhand van Jezus (voor de kijker dus rechts) en op de kunstlichtversie zit hij op de zelfde plaats, maar is er nog een figuur tussen gepositioneerd. Geestgronden, 25 (2018), nr. 2/3 89

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 43