In onze uitgave van Geestgronden van augustus 2017 beschrijft Uarta Kager haai TOektócht naar de Egmonders die op de schilderijen van Gari Melchers (1860-1932) voorkomen. Gari was in het eind van de negentiende en het begin van de twintigste eeuw een bekende kunstenaar in de Egmonden. Op enkele schilderijen komt ook de opa van Jacco Zoon voor. Jacco beschrijft in onderstaand artikel zijn speurtocht naar schilderijen waarop hij zijn opa kan bewonderen. Jacco Zoon OPAARIE EN GARI MELCHERS Zo af en toe kwam het verhaal weer naar boven op een verjaardag of iets dergelijks. Mijn opa Arie Zoon zou model hebben gestaan voor een kunstschilder. Hij zou te zien zijn op één of meerdere schilderijen en die zouden in Amerika hangen, misschien wel in het Witte Huis. En iedere keer als dat verhaal de ronde deed, dan kwamen er allerlei vragen bij me naar boven. Wie was die schilder? Op welke schilderijen stond mijn opa? Hoe zien die schilderijen er uit? Waar zijn die schilderijen nu? Hoe was mijn opa in contact gekomen met die kunstschilder? De antwoorden op die vragen lieten lang op zich wachten. Beetje bij beetje, soms door toeval en soms door actief speurwerk, werd het verhaal steeds duidelijker. Uiteindelijk heb ik, na tientallen jaren, antwoord gekregen op de meeste vragen en ben ik tijdens de speurtocht ook een aantal interessante nieuwe gegevens tegengekomen. Een tentoonstelling in Egmond In 1980 is er een tentoonstelling in het Dorpshuis te Egmond aan de Hoef over Gari Melchers. Ik kan mij nog herinneren dat mijn ouders daar heen gingen, samen met nog ruim 600 mensen die op de één of andere manier iets met Gari Melchers hadden. Mijn opa leefde toen niet meer, maar er zullen ongetwijfeld nog een aantal kinderen van hem naar de tentoonstelling geweest zijn en mogelijk ook zijn broer Ab. De bedoeling van de bijeenkomst was om zoveel mogelijk informatie over schilderijen van Melchers te verzamelen en te achterhalen wie de Egmondse modellen waren waar Melchers mee had gewerkt. Nu was het in de familie wel bekend dat opa model had gestaan, maar op welke schilderijen precies bleef een beetje vaag. Door de bijeenkomst in het dorpshuis zijn we in het bezit gekomen van twee zwart-wit foto's van schilderijen; 'The last Supperen Marriagemaar de foto's verdwijnen Geestgronden, 25 (2018), nr. 2/3 83

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 37