spanningen rond hervormingen in het landsbestuur en het optreden tegen de protestanten steeds heftiger geworden. Landvoogdes Margaretha van Parma, bastaarddochter van Karei V en dus halfzuster van Filips, en haar belangrijkste raadsman Granvelle hadden te maken met verzet van de hoge adel over het bestuur, met de lage adel en de steden over geld en privileges en dan was er ook nog de groeiende onrust over het geloof. Granvelle vertrok uiteindelijk onder druk van de hoge adel met het smoesje zijn oude moeder te gaan opzoeken in de Franche Comté en keerde niet meer terug. Nu kreeg Margaretha in haar eentje te maken met het driemanschap, Willem, prins van Oranje, Lamoraal, graaf van Egmont en Philippe de Montmorency, graaf van Horne, waartegen zij duidelijk niet was opgewassen. Hervormingsvoorstellen In de loop van 1564 liepen de spanningen steeds meer op. In de Raad van State werd besloten aan de koning in Spanje duidelijke voorstellen te doen inhoudende verandering van de regeringsvorm, bijeenroeping van de Staten Generaal en matiging van de geloofsvervolging. Egmont liet zich overhalen naar Spanje af te reizen om dit pakket van wensen of beter gezegd eisen met Filips te bespreken. De jurist van de Raad van State, Viglius, zou de instructie die aan Egmont werd mee gegeven opstellen. De behoedzame ambtenaar schreef een uiterst vaag verhaal in algemene termen om Filips niet tegen het hoofd te stoten. Op oudejaarsavond 1564 kwam dit verhaal in de Raad van State op tafel waarop vrijwel alle aanwezigen ermee instemden, behalve de laatste spreker Willem van Oranje. Zijn woorden zijn niet letterlijk overgeleverd, maar hij sprak uren. Eén citaat is beroemd geworden: En hoezeer ik aan het katholieke geloof gehecht ben, ik kan niet goedkeuren, dat vorsten over het geweten van hun onderdanen willen heersen en hun vrijheid van geloof en godsdienst ontnemenViglius had hierna een slapeloze nacht en kreeg de volgende dag een beroerte. Dergelijke woorden hadden nog nooit geklonken op dit niveau, hoewel latere protestantse geschiedschrijvers het begin van de zin nog wel eens hebben weggelaten. De instructie werd dus aangepast en Egmont vertrok naar Spanje. Waarom Egmont voor deze gevoelige missie werd gekozen, is onduidelijk. Hij was natuurlijk van hoge komaf, bezat land en titels en had vooral in de strijd tegen Frankrijk militaire roem verworven. Hij had zijn rijkdom nog vergroot via zijn huwelijk met Sabina van Beieren waarmee hij twaalf kinderen kreeg. Verder benoemde Filips II hem tot stadhouder van de graafschappen Vlaanderen en Artesië en was hij ridder van het Gulden Vlies. En tot slot had hij onderhandeld over een mogelijk huwelijk van Filips met de Engelse koningin Maria, later bekend geworden als Bloody Mary. Geestgronden, 25 (2018), nr. 2/3 73

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 27