In onderstaand artikel geelt Jacob Vecnhuysen een terugblik op zijn eerste kennismaking met Lamoraal van Egmont tijdens zijn studie geschiedenis. Lamoraal blijkt een goedgelovig mens te zijn geweest, hetgeen hem uiteindelijk noodlottig is geworden. Zijn terechtstelling vond plaats op 5 juni 1568. Jacob Veenhuysen OP ZOEK NAAR EGMONT Een oproep in Geestgronden om bij te dragen aan de herdenkingen in 2018 rond graaf Lamoraal van Egmont bracht de herinnering naar boven aan mijn studie geschiedenis die ik in 1960 aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam (tegenwoordig UVA) was begonnen. Bij een van de eerste studieopdrachten kwam Egmont op een nogal indringende wijze op mijn bordje. Die opdrachten waren meestal nogal summier en vooral er op gericht bestaande publicaties en verwijzingen na te trekken. Dus mij werd gevraagd na te gaan aan de hand van de oude AGN waarom Egmont in begin 1565 naar Spanje reisde. Dat dit speelde in wat Fruin de periode van het Voorspel van onze Opstand heeft genoemd en voor Egmont eindigde met zijn onthoofding in 1568 in Brussel samen met de graaf van Horne wist ik wel. Maar de details die ik vond waren voor mij als aankomend student uiterst verrassend en gaven mij een veel breder en genuanceerder beeld van de aanloop naar het conflict met Spanje. Nu ik na zoveel jaren deze herinnering uit mijn studietijd ophaal zal ik nog een keer het verhaal reconstrueren. Dus eerst maar de verwijzing in de oude AGN, oftewel de Algemene Geschiedenis der Nederlanden, tussen 1949 en 1958 in 12 delen uitgegeven onder redactie van de hoogleraren J. A. van Houtte, J. F. Niermeyer, J. Presser, J. Romein en H. van Werveke, zien terug te vinden. Het betreft deel IV, de blz. 330 t/m 334. Drie van de genoemde redacteuren, Niermeyer, Presser en Romein, waren hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam en dus mijn leermeesters. Het was allemaal nog wat kleinschaliger en intiemer, tentamen ten huize van de hoogleraar en kandidaats-examen met vier professoren voor je neus. Maar dat is een ander verhaal. Het verzet van de hoge adel Vanaf de troonsafstand van Karei V in 1555 en het vertrek van zijn opvolger, diens zoon Filips II, naar Spanje in 1559, waren de al aanwezige Geestgronden, 25 (2018), nr. 2/3 71

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 25