gegeven, waarbij de gietsloten nadrukkelijk herkenbaar zijn in het landschap. De blekerij werd al genoemd in 1619, toen Adriaan Aertsz(5) haar doorverkocht aan een koopman uit Haarlem. De locatie ervan is ook aangegeven op de eerder genoemde kaart van het Graafschap Egmond in 1665 (Afb. 7). De blekerij betrok zijn blauwsel, mogelijk ook de potas, vermoedelijk enige tijd van de blauwselmolens op de hoek van de huidige Lamoraalweg en de Weg over de Bisschop in Egmond aan den Hoef(6). Ze waren in de jaren twintig, dertig en veertig van de zeventiende eeuw in bedrijf, maar hadden hun activiteiten al beëindigd voor de andere blekerij en met hun activiteiten begonnen. De oudste Egmondse blekerij is onder andere in het bezit geweest van Engel Jansz van Doorne, en later van Willem Sijmonsz Schuyt. In 1749 werd ze verkocht aan Egbert Jansz Valkering, die reeds pachter was van de blekerij Tijdverdrijf. De activiteiten van de blekerij werden vermoedelijk beëindigd voor of in 1789, toen Valkering haar van de hand deed. Blekerij Tijdverdrijf Deze blekerij, de grootste van de Egmonden, lag tussen de Tijdverdrijflaan en de Weg naar De Bleek op de plek die nog steeds wordt aangeduid als De Bleek. De blekerij werd midden jaren vijftig van de zeventiende eeuw in gebruik genomen; ze is eveneens aangegeven op Afb. 7 (T). Tot 1703 verhuurden de eigenaren van de nabijgelegen hofstede Tijdverdrijf de blekerij, het eerst aanbleyckerPieter van Dalen. Daarna werd het eigendom van hofstede en blekerij gesplitst. Een van de eigenaren van de blekerij was de bekende Egmondse papiermaker Lubbertus van Gerrevink (7), die deze 'neeringrijke bleekerij te Rinnegom' in 1726 kocht. Kort na zijn overlijden in 1731 verpachtten de erfgenamen de blekerij aan Egbert Jansz Valkering, die het bedrijf in 1768 koopt en op naam zet van zijn zoon Jan(8). De familie zou de blekerij bijna zeventig jaar exploiteren; ze werd waarschijnlijk rond 1800 opgedoekt. Blekerij op de Zuiderbuurt (De Oude Bleek) Een derde blekerij die in het Historisch Kadaster wordt genoemd, is die op de Zuiderbuurt. Déze lag aan de westkant van de Herenweg tegen de grens met Bakkum en was reeds in 1664 in gezamenlijk gebruik bij blekers Sijmon Willemsz Schuyt en Teunis Jansz. In de jaren tachtig runt Claas Sijmonsz Schuyt de blekerij. Op de eerdergenoemde kaart uit 1665 (Afb. 7) treffen we de blekerij echter nog niet aan; wel vinden we haar later vermeld als Bleyck op een kaart die gedateerd is 1680-1745 en in het laatstgenoemd jaar werd uitgegeven (Afb. 9). 66 Geestgronden, 25 (2018), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 20