Afb. 6 Linnenblekerij buiten Haarlem. Blekersmeiden zijn aan het wassen; geheel op de voorgrond een rolwagen en rechts daarachter een kruiwagen, die dienden voor het vervoer van het linnen naar de bleekvelden. Links in beeld bedient een blekersknecht het wringwiel. Op de achtergrond zicht op de bleekvelden met uitgelegd linnenwaad en op de duinen. Geheel rechts een groepje toeristen, die een kijkje nemen bij het 'wonderbaarlijk bevallig bleeken'. Tekening door Gerbrand van den Eeckhout; datering 1659-1665. Bron: Studio Rijksmuseum RP-T-1899-A-4303. Blekerijen in Egmond In Egmond functioneerden in de 17e en 18e eeuw verscheidene blekerijen. Op een kaart van 't Graafschap van Egmont in 1665 zijn er twee aangeduid (Afb. 7). Een aardrijkskundige tekstuitgave uit 1750 houdt het op drie: 'Te Egmond Binnen aan het Duin zyn twee Linnenbleeckeryen en nog een tussen Egmond op den Hoef en Rynegom, die door het helder Duinwater zeer bekwaam geacht worden om ruwe Linnens te bleeken(2). Het 35 jaar later uitgegeven Vaderlandsch Woordenboek komt niet verder dan twee: Egmond-Binnen, een overoud dorpMen vind er twee Linnebleekerijen: Eén aan Duin, en éene tusschen Egmond op den Hoef en Rijnegom '(3). Het Historisch Kadaster van de Binnen-Egmonden, dat de periode 1602 1832 bestrijkt, biedt nauwkeuriger informatie<4). We kunnen nagaan hoeveel blekerijen er waren, waar ze zich bevonden, wie ze in eigendom hadden en wanneer ze functioneerden. De datering is overigens niet erg precies; we kennen alleen jaren waarin een overdracht van eigendom plaatsvond of waarin er een hypotheek nodig was. Ook exploiteerden de eigenaren de blekerij niet altijd zelf. 64 Geestgronden, 25 (2018), nr. 2/3 ui

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 18