blijven en dat was waarschijnlijk ook de gedachte achter dit ritueel. De zee lag nog vol met mijnen en de zeelui waren zeer beducht voor dit onzichtbare gevaar. Elke reis zou hun laatste reis kunnen worden. Een sprekend voorbeeld van oorlogsgeweld was mijn oom Hendrik. Zijn schip werd getorpedeerd in de Noordelijke IJszee en hij dreef wekenlang rond in een open sloep in bittere kou. Gelukkig overleefde hij het, maar wel zonder benen, want die waren bevroren en afgezet in het russische Moermansk. Afb. 3 Op deze trawler, de 'Allanwateris Cornelis Stam menig keer uitgevaren. Fotograaf onbekend. De vader van klasgenootje Tonie Buis, ook visserman, bewaarde tijdens zijn reis de brokjes en restjes zeekaag(zeebeschuit) voor thuis en Tonie trakteerde die op het schoolplein uit een ronde koektrommel. We waren blij met weinig. Eens per jaar kregen we een ongekende traktatie na afloop van de jaarlijkse kerstviering in het Gereformeerde Kerkje in de Zuiderstraat. Een echte sinaasappel! Ditfeest, georganiseerd door rijke NakHalff, de 'biggeschorser' luidde de kerstvakantie in. Met als extra cadeau een leesboek: Het Geheim van W.G. van de Hulst. Dit verhaal ging over een krentenbrood. En blij dat we waren! De schillen van de sinaasappels werden in die tijd bewaard en verzameld voor de Ringers chocoladefabriek in Alkmaar. Sinaasappels waren schaars en de schillen waren waardevol voor de productie van bonbons. Bij inlevering hiervan kreeg je chocoladerepen terug. Geestgronden, 25 (2018), nr. 1 5

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 7