bestaand land) gaan hier niet mee akkoord, aangezien ze aangeven meer last dan voordeel te hebben van de droogmaking. Toch wordt de tweede droog making in gang gezet en zal via arbitrage tot overeenstemming worden gekomen. In april 1578 wordt onder toeziend oog van de notaris door de landmeter Mr Louris Pietersz. en andere getuigen een inventaris gemaakt per eigendom oud land waaruit blijkt dat het oude land wel degelijk profijt heeft van de droogmaking. In augustus 1579 valt de Egmondermeer weer droog. De twee partijen hebben dan nog steeds geen overeenstemming over het profijt en de kostenverdeling. Op 18 september 1579 doen de arbiters uitspraak en komt het op 21 september tot een overeenkomst uit naam van de oudste zoon van Lamoraal van Egmont, Philip van Egmont (1558-1590). De ingelanden van oud land betalen twee-vijfde van de omslag van nieuw land voor de bouw van de twee nieuwe molens, Geest- en Visscherijmolen. De graaf van Egmond neemt het gehele onderhoud van boezemvaartbedijking, de wegen en bruggen van de polder op zich. Tevens wordt vastgesteld dat de ingelanden met oud land één molenmeester mogen aanstellen en de graaf de andere. Jaarlijks zal de rekening opgemaakt worden in Alkmaar waarbij twee of drie hoofdingelanden bij aanwezig zijn op kosten van het water schap. De Egmondermeer wordt eigenlijk vanuit de graafschap van Egmond bestuurd door de rentmeester. Samen met de ingelanden worden keuren en ordonnanties vastgesteld. Dat dit uit naam van de graaf Philips van Egmont gebeurt, is bijzonder omdat zijn goederen op 20 augustus 1579 al zijn gecon fisqueerd door de Staten van Holland. Philips van Egmont heeft als katholiek het Spaanse kamp van Koning Philips II gekozen in navolging van de Zuide lijke Nederlanden waar hij ook grondbezit heeft. Het financieel beheer komt met de confiscatie in handen van een door de Staten van Holland aangestelde rentmeester. De zuivere inkomsten komen dan ten goede aan de zussen Francoise, Eleonora en Sabina van Egmont die weer in de Noordelijke Ne derlanden wonen en zijn overgegaan naar het protestantse geloof. Op 14 maart 1590 sneuvelt Philips van Egmont te Ivry met de troepen van koning Phillips II in de strijd tegen koning Hendrik IV van Frankrijk. Zijn broer Lamoraal II van Egmont (1565-1617) wordt dan de graaf van Egmond en maakt aanspraak op de goederen. Deze zijn met veel schulden belast. De Staten van Holland staan niet positief tegenover deze aanspraak omdat Lamoraal II sympathie heeft getoond voor het Spaanse kamp en met de Egmondse goederen aanspraak kan maken op toegang tot de Statenver gadering. Na het overlijden van zijn broer is hij veel in Holland en woont van 1593 tot 1605 te Egmond op het landgoed. Vanaf 20 november 1598 worden de Egmondermeergronden in bezit van het huis Van Egmont op last 42 Geestgronden, 25 (2018), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 44