erfpacht aan de oud-ingelanden en laat aan hun het beheer van het Maalwater over. Het Maalwater komt daarmee in 1590 bestuurlijk los te staan van de Egmondermeer. Later wordt het Maalwater bij het grondgebied van Heiloo gevoegd. De claim die de stad Alkmaar in de Bergemeer legt, blijft nog jaren aanhangig. De laatste grenscorrectie tussen Alkmaar en Bergen in 1972 omvat het definitieve einde daarvan. Bestuurlijke nasleep De heren Brederode en Egmont hebben ieder een eigen invulling gegeven aan het polderbestuur. Ten aanzien van het bestuur, het wegonderhoud en de molenbemaling ontstaat in het begin zowel in de Berger- als de Egmonder meer verschil van mening over de kostenverdeling tussen de eigenaren van het oud land (de eilanden en het ingesloten aangrenzend land) en van nieuw land binnen de boezemvaarten. Zo is het onderhoud van de Bergermeer bij aanvang lokaal georganiseerd waarbij de eigenaar de bedijking en waterwegen moeten onderhouden dat aan zijn land grenst. Over de verdeling van de overige kosten wordt op 5 april 1568 een akkoord vastgelegd bij de Rekenkamer naar evenredigheid van twee morgen oud land tegen één morgen nieuw land. Na de verbeurd verklaring van de goederen van Brederode wordt het polderbestuur vanuit de koning ingesteld met zijn rentmeester, de baljuw van Bergen samen met één ingelanden van het oude- en één van het nieuwe land. Het duurt tot 13 juni 1586 voordat het polderbestuur gewijzigd wordt in een lokaal georganiseerde waterschap met de schout van Bergen als dijkgraaf en de drie molenmeesters als heemraden. Deze opzet wordt op 28 juli 1586 door het Hof van Holland bekrachtigd. Met de teruggave van de verbeurdverklaarde goederen aan de weduwe van Hendrik van Brederode, Amalia van Nieuwenaar als vrouwe van Bergen, heeft ze op 10 januari 1587 ingestemd met het nieuwe opzet. Een jaar na teruggave van de eigendommen aan huis Van Egmont met de Pacificatie van Gent (8 november 1576) neemt de super-intendint over de Graeffelijckheyt van Egmont Anthonis Geniets uit naam van de weduwe van Lamoraal van Egmond, gravin Sabina van Beieren, als moeder, voogdesse en ....hare g-raaf- soone hadde beschreeven) het initiatief voor de tweede droogmaking.(50) Op 24 februari 1578 vindt hierover een bijeenkomst met de ingelanden van de Egmondermeer plaats op het Stadshuis van Alkmaar. Besloten wordt om tot herstel van de boezemvaartbedijking en molens over te gaan. Naast het nieuwe land, eigendom van het huis Van Egmont, wordt voorgesteld een omslag in rekening te brengen voor het oude land voor het herstel en onderhoud. De ingelanden van oud land (eilanden en ingesloten Geestgronden, 25 (2018), nr. 1 41

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 43