als opperbevelhebber definitief heeft gevestigd. In 1554 arrangeert Lamoraal van Egmont het huwelijk van (toen nog kroonprins) Philips II en koningin Maria Tudor om Engeland aan de Habsburgse kant te krijgen. Dat huwelijk is van korte duur door Maria's overlijden in 1558. De verstandhouding met het Franse koningshuis verbetert en de vrede tussen de twee partijen wordt bevestigd door het huwelijk van Philips II met Elisabeth, de dochter van de Franse koning Hendrik II. Lamoraal van Egmont regelt de onderhandelingen voor het huwelijk. Koning Philips II benoemt Willem van Oranje op 7 augustus 1559 tot stadhouder van Holland, Zeeland en Utrecht. Lamoraal van Egmont benoemt hij tot stadhouder van Vlaanderen en Artesië. Beiden worden tevens lid van de Raad van State. In verzet Ten tijde van de ondertekening van het Accoort vande nijewe vaert en de droogmaking is de relatie tussen Lamoraal en Hendrik nauw verbonden met het (indirect) verzet tegen het landsbestuur van Philips II. Na de vrede met Frankrijk in 1559 en het daaropvolgende vertrek van Philips II naar Spanje groeit de onvrede in de Nederlanden over het landsbestuur steeds meer uit tot verzet. Dit verzet beoogde het behoud van privileges en is gericht tegen de centralisatie van de macht, het verkrijgen van godsdienstvrijheid en ver zachting van de plakkaten. De bezwaren zijn ook gericht tegen de nieuwe kerkelijke indeling en het handhaven van de Spaanse troepen. Egmont raakt van koning Philips II verwijderd, mede door de machtspolitiek van landsbestuurder kardinaal Granvelle onder landvoogdes hertogin Marga- retha van Parma, de halfzuster van Philips II. Granvelle is een vertrouweling van Philips II. Centralisatie van de macht, strenge wetgeving, inquisitie en onderdrukking van het volk drijven Egmont in het kamp van de gematigden. (25) Willem van Oranje en Lamoraal van Egmont schrijven op 23 juli 1561 samen een brief aan de koning over hun onvrede.(26) In mei 1562 verenigen de hoge edelen Oranje, Egmont, Horne, Montigny, Bergen, Aremberg en Megen zich in de Liga, met als doel de landsbestuurder Granvelle weg te krijgen en de Raad van State weer de landszaken te laten behandelen. De Liga zoekt daarbij ook informeel contact bij het verzet onder leiding van Brederode en Lodewijk van Nassau. Dit verzet, genaamd het Compromis, richt zich vooral op de godsdienstvrijheid. Op 29 juli 1563 richten Oranje, Egmont en Horne zich in een nieuwe protest brief tot Philips II, waarin ze hem meedelen hun zetel in de Raad van State pas weer te willen innemen als kardinaal Granvelle geen zitting meer heeft in het dagelijks landsbestuur. Dit uit protest tegen de machtpositie van Granvelle. 32 Geestgronden, 25 (2018), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 34